Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Návštěvníka je třeba nadchnout

Česko

  13:04
BRNO - Mendelovo muzeum je nejmladší v Brně, přesto má za sedm let své existence za sebou již několik zásadních změn. Před pár týdny expozici sídlící v opatství na Starém Brně, kde Gregor Johann Mendel žil a pracoval, převzala Masarykova univerzita, která má s muzeem velké plány.

Muzeum významného genetika Johana Gregora Mendela na Mendelově náměstí v Brně převzala po občanském sdužení Masarykova univerzita v Brně. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Doba, kdy stačilo dát exponáty do vitrín, skončila, míní nový ředitel muzea Ondřej Dostál.

LN Zpochybňovat vědecké objevy „otce genetiky“ je nemožné. Je ale jeho osobnost natolik přitažlivá i dnes?  
Jsem přesvědčený, že pořád je. Naprosto úžasná je totiž cesta jeho poznání. Dokázal spoustu věcí, jsou po něm pojmenovány zákony, a způsob, jakým se z nadaného mladíka stal opat a myslitel, zůstává stále inspirující pro kohokoli i dnes. Těžko se to popisuje jen slovy, ale dokázal obětovat tisíce hodin své práce, aby se vždy dostal až k jádru věci.

LN Představí nová koncepce G. J. Mendela i z této stránky? 
Podoba nové koncepce se sice teprve rodí, ale podle mých plánů bychom dvě z místností věnovali právě jen Mendelovi, abychom mohli představit jeho genialitu, kterou překvapoval už ve své době. Byl si jist kvalitou své práce, uměl svoje myšlenky prosadit i dokázat jejich pravdivost. Na druhé straně se nebál je zpětně revidovat.

LN V čem by se ještě současná podoba muzea měla proměnit? 
Především ji z dosavadní poměrně specializované podoby míníme více otevřít. Ze čtyř místností dvě zamýšlíme věnovat, jak již bylo řečeno, osobnosti G. J. Mendela, jednu pak genetice jako takové. Ta poslední by pak zřejmě měla představit i další osobnosti spojené se starobrněnským opatstvím. Zatím jednáme s několika architektonickými a grafickými studii. Naše vize musí být precizně architektonicky i výtvarně řešena, aby vše dávalo hlavu a patu.

LN V muzeu by měla vzniknout i vlastní sbírka z exponátů univerzity. Co ještě skrýváte? 
Momentálně nemám ponětí o možných zdrojích sbírkových předmětů. Domnívám se, že spousta věcí a uměleckých děl může být roztroušena po jednotlivých fakultách. Možná kdysi byly někde viditelně uloženy, ale postupně se na ně zapomnělo, odsunuly se. Proto bychom chtěli za spolupráce studentů vytipovat předměty, které by šly uchovat, protože mají souvislost s univerzitou a počátky jejího výzkumu, zaevidovat je a mít pod dohledem, případně vystavit.

LN Změní se i způsob prezentace? 
Doba, kdy stačilo dát exponáty do vitrín, je překonána a interaktivní prezentace je naprosto nutná. Musíme návštěvníka nadchnout a dát mu příležitost, aby se do expozice svým způsobem sám zapojil.

LN Návštěvnost se nyní pohybuje okolo sedmi tisíc lidí ročně, převážně cizinců. Je reálné ji zvýšit? 
V tom jsem optimista a myslím, že by se to dalo zdvojnásobit. Budeme ale muset přemýšlet třeba také o tom, jestli nezměnit vstupné. Zda je jeho výše nyní nastavena i na českého návštěvníka. Protože právě Brňany a tuzemské turisty chceme přitáhnout.

LN Promítne se do nové koncepce i to, že muzeum patří univerzitě? 
Do budoucna by mělo muzeum poskytovat prostor i pro představení trendů v oborech, které je možné na univerzitě studovat, ukazovat výsledky činností fakult i dalších univerzitních pracovišť a představovat výsledky jejich bádání.

LN Kdy se změnami začnete? 
Napřed je nutné dokončit po administrativní stránce převod muzea univerzitě. Do června ho spravovalo občanské sdružení Mendel museum a společnost ručením omezeným Mendel center, jimž patří sto procent výstavního mobiliáře. Záleží tedy, jak se domluvíme, co s věcmi bude dál. Sbírkové předměty však pocházejí převážně z opatství či univerzity, část je jich nyní zapůjčena v zahraničí. Nebojím se, že by naše výstava nedokázala být světová.

Autoři: