Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nazvala plyšáka Muhammad a strávila osm dní ve vězení

Česko

LONDÝN Unavená, ale šťastná se včera vrátila do rodné Británie učitelka Gillian Gibbonsová. Žena, která musela za pojmenování plyšového medvídka „Muhammad“ strávit několik krušných dní v súdánském vězení.

„Bylo to martyrium, ráda bych ale zároveň zdůraznila, že se mnou ve vězení zacházeli dobře a všichni ke mně byli milí,“ svěřila se Gibbonsová po příletu na londýnské letiště Heathrow.

Proviněním 54leté Britky bylo, že vyslyšela přání svých žáků.

Právě oni totiž odhlasovali pro medvídka jméno Muhammad.

To je však nejen jméno oblíbené a široce užívané, ale zároveň i vyhrazené pro islámského proroka.

Jeho použití pro plyšovou hračku tak súdánské úřady označily za zneuctění islámu a učitelku poslaly na 15 dní do vězení. „Jela jsem tam, abych něco zažila, a měla jsem mnohem víc zážitků, než jsem čekala,“ prohlásila včera pedagožka, kterou na letišti napjatě očekávali její syn John a dcera Jessica. Britka nakonec strávila ve vazbě jen osm dní, v pondělí jí dal súdánský prezident Umar Bašír milost.

Pokračování na straně 9

Nazvala plyšáka...

Dokončení ze strany 1

„Súdánci ke mně byli laskaví a velkorysí – až do té události,“ prohlásila učitelka. Pozornost věnovaná celému případu ji prý šokovala. Když nechaly súdánské úřady Gibbonsovou zatknout, tak prý žádala britského konzula, aby o tom její rodině neříkal a nevyděsil ji.

Stal se však pravý opak. Její případ, pro který se v anglicky psaných médiích zažilo zkrácené označení „teddy teacher (učitelka s medvídkem)“, se dostal do celého světa. „Jsem trochu překvapená celou tou mediální pozorností. Těším se na svoji rodinu, své přátele a hlavně na pořádný odpočinek,“ svěřila se britská učitelka včera na letišti v Londýně. Podle zpravodajského serveru BBC News ji ale prozatím moc klidu nečeká – hned na včerejší večer se totiž na její počest plánoval v domovském Liverpoolu večírek na přivítanou.

Stranou s blahopřáním nezůstala ani britská vláda. Premiér Gordon Brown prý Gibbonsové hned po jejím příletu zavolal a popřál jí všechno nejlepší.

Obtížná jednání

Tím, kdo měl hlavní podíl na jejím propuštění, ale byla dvojice muslimských členů Sněmovny lordů – konkrétně baronka Sayeeda Warsiová a lord Nazir Ahmed. Ti v Chartúmu jednali o propuštění britské učitelky již od soboty. Jak se baronka Warsiová svěřila BBC, nebyla to vůbec lehká jednání: „Například celou neděli jsme strávili náročnými setkáními, při některých z nich panovalo velké napětí. Některá byla velmi, velmi obtížná.“ V neděli večer se pak objevil záblesk naděje – britským vyjednavačům bylo oznámeno, že je v pondělí přijme súdánský prezident Umar Bašír. Ten během schůzky oznámil, že učitelce uděluje milost. Samotní Súdánci nebyli v názoru na kauzu jednotní. Zatímco řada z nich celý případ považovala za nedorozumění či „nevinný omyl“, slyšet bylo i volání po přísném potrestání. A nešlo jen o radikály žádající v ulicích Chartúmu pro Gibbonsovou smrt. Vlivná Rada muslimských duchovních například varovala, že milost pro Britku poškodí pověst Chartúmu v celém islámském světě.

Oprášené koloniální kurzy

Gibbonsová zatím neví, co bude dál. „Jsem teď vlastně nezaměstnaná, takže si musím najít práci,“ prohlásila po včerejším návratu domů. Od cest do Súdánu prý nechce nikoho odrazovat. Tamní úřady ale už zvažují opatření, aby se „nevinný omyl“ jako kauza s medvídkem neopakoval. Podle Chálida Mubaraka ze súdánské ambasády v Londýně by mohly být řešením speciální kurzy poskytované zaměstnancům ze Západu. Podle něj byly dávány už za koloniální éry.

***

„Celou neděli jsme strávili náročnými setkáními. Některá byla velmi, velmi obtížná.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!