Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nebe ovládají. Co bude ale dál?

Česko

Spojenci zahájili vzdušné útoky. Kaddáfí se znovu pokusil získat čas a podruhé vyhlásil klid zbraní

TRIPOLIS/PRAHA Západ vstoupil do boje o Libyi. Vložil se do probíhající občanské války v sobotu odpoledne na základě rezoluce OSN, a to tak razantně, že prakticky okamžitě získal kontrolu na libyjským vzdušným prostorem.

Cílem operace je zastavit armádu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, která v uplynulých dnech tvrdě potírala povstalce z řad opozice. Jen pár hodin po začátku akce mohli spojenci konstatovat, že se podařilo nad Libyí zavést bezletovou zónu.

„Operace šla velmi dobře. (Muammar Kaddáfí) Nenechal svá letadla ani vrtulníky během několika uplynulých dnů létat,“ citovaly agentury šéfa sboru náčelníků štábů americké armády Mikea Mullena. Co vše se o víkendu událo? Akci zahájila francouzská bojová letadla s cílem zničit libyjský obranný vzdušný systém. Americké a britské lodě a ponorky pak vystřelily na více než 20 libyjských objektů 112 řízených střel Tomahawk. Cíle první várky úderů ležely zejména v západní části země okolo Tripolisu. Někteří experti hovořili o tom, že právě rakety Tomahawk při útoku představují klíčovou zbraň spojenců. Výhodou těchto střel, které byly používány již v 90. letech ve válce v Perském zálivu, je to, že mohou být vystřeleny z poměrně velké dálky, a navíc s velkou přesností.

Další odborníci naznačovali, že by v Libyi mohly být i speciální jednotky, které by přímo na místě mohly označovat cíle.

Operace pokračovaly i včera. Nad Libyí dál létaly francouzské stroje, ale velení se ujali Američané, kteří nasadili asi 18 letadel. USA daly nicméně jasně najevo, že se chtějí postupně kontrolní role v operaci nazývané Odyssey Dawn zbavovat. Krátce poté co Američané oznámili, že se jim povedlo zastavit útoky na povstaleckou baštu Benghází, vyrukoval Kaddáfí stejně jako v pátek s „příměřím“, respektive s oznámením, že vyhlašuje klid zbraní. Ani ne hodinu nato se ale v okolí Benghází znovu ozvala střelba.

Libyjci: Desítky mrtvých Ničit Kaddáfího vzdušnou obranu není až tolik obtížné, koalice si ale musí dávat velký pozor, aby sama nezpůsobila ztráty na životech civilistů. Jedním z cílů operace - jak zdůrazňoval i Mullen - je totiž právě zabránit dalším masakrům rozpoutaným Kaddáfím.

S obavami spojenců z toho, že jejich akce mohou zapříčinit civilní ztráty, zřejmě počítá i Kaddáfí. Státní televize proto tvrdila, že při útocích na „civilní oblasti“ zahynuly desítky lidí. Údaje však nebylo možné ověřit.

Stejně tak neověřené zůstaly i zprávy, že spojenci zaútočili na Kaddáfího rezidenci na předměstí Tripolisu. Spojenci následně popřeli, že by letadla měla za úkol bombardovat lokace, kde by se mohl ukrývat libyjský vůdce.

Přes počáteční úspěchy v současnosti není jasné především to, jak celá operace skončí. I Mullen ostatně připustil, že konec války je „velmi nejistý“ a může klidně přinést i pat. Nadějí spojenců je, že vzdušná demonstrace síly Kaddáfího jednotky rychle demoralizuje a podnítí je, aby utekly.

***

Odysea Západu * Spojenecká operace si vysloužila několik názvů. Například Američané ji nazývají Odyssey Dawn (Počátek odysey), Britové zase operace Ellamy. * Včera na veřejnost pronikla informace, že by se k operaci mělo připojit i několik katarských letadel.

Autor: