Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Německý ministr děkoval za pád berlínské zdi

Česko

PRAHA „Chcete mluvit s ministrem? Proč ne?“ odpoví roztomilou češtinou s německým přízvukem Martin Jäger, mluvčí šéfa německé diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera. „To víte, kdo dnes u nás nemluví plynně česky, nemá vůbec šanci stát se tiskovým mluvčím,“ vtipkuje Jäger už ve své mateřštině. Na jeho znalostech češtiny má jistě velký podíl manželka, která je českého původu. Není to však jen skutečnost, že jeden z nejbližších spolupracovníků spolkového ministra zahraničí má silné osobní vazby na Českou republiku, co dodává pražské návštěvě spolkového ministra zahraničí punc přátelské, téměř rodinné události.

Steinmeier přijel v pátek do Prahy na pozvání svého přítele, českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, na jehož zámku Dřevíč také nocoval. Chtěl s ním jednat o situaci na Balkáně a na Blízkém východě. Především však do české metropole zavítal proto, aby osobně podpořil projekt Pražského literárního domu. Projekt, který dokládá, že Češi a Němci jsou deset let po podpisu Česko-německé deklarace schopni nejen se bez problémů domluvit, ale také něco konkrétního vymyslet a realizovat. Jako třeba instituci na podporu německé literatury v Čechách.

Spolkovému ministrovi údajně velmi záleželo na tom, aby za „svým přítelem Karlem“ přijel právě 9. listopadu, tedy v den, kdy si Němci připomínají vyhlášení republiky z roku 1918, křišťálovou noc roku 1938 i pád berlínské zdi z roku 1989.

„Chtěl jsem v této souvislosti poděkovat lidem v Praze za to, že napomohli vývoji, který 9. listopadu 1989 vyústil v pád berlínské zdi. Kdyby nebyla padla zeď, tak bychom se zde dnes, milý Karle, nemohli setkat,“ konstatoval Steinmeier už po pátečním jednání v Černínském paláci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!