Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NERV pochybuje o svém smyslu

Česko

Ekonomičtí poradci vlády dnes chtějí diskutovat i o své roli. Vláda prý málo zohledňuje jejich doporučení

PRAHA Mezi členy Národní ekonomické rady vlády (NERV) rostou rozpaky. Na jejich rady a doporučení se totiž vláda moc neohlíží. A to ani v období, kdy realizuje klíčový ekonomický projekt – reformu důchodového systému a s ní spojenou změnu nastavení sazeb daně z přidané hodnoty.

Někteří členové NERV přiznávají, že již nechtějí být spojováni – byť nepřímo – s ekonomickými rozhodnutími vlády, o kterých ve skutečnosti nejsou ani informováni. Chtějí proto již dnes otevřít debatu o budoucí roli NERV.

„Situace již nazrála do té fáze, že je třeba to řešit,“ komentuje situaci a postavení NERV jeden z jeho členů, který si přál zůstat v anonymitě. NERV prý ztrácí smysluplnost: „Je to spíše příležitost, abychom se s klukama sešli na pivo,“ uvedl. Podle něj se přitom něco musí stát již na dnešním zasedání NERV.

Zatím jediným, kdo odmítl dále spojovat svoje jméno s NERV, je ekonom Pavel Kohout, který v radě působil ve funkci koordinátora pracovní skupiny pro veřejné zakázky a také ve skupině pro důchodovou reformu. Kohout si v lednu stěžoval zejména na netransparentní systém veřejných zakázek v Česku.

Členové NERV vyjadřují překvapení nad rychlou změnou vládní koncepce financování důchodové reformy.

Podle původních plánů chtěla vláda již letos sjednotit sazbu DPH na dvaceti procentech. Po nátlaku Věcí veřejných se ale koalice v minulém týdnu narychlo rozhodla změnit tempo sjednocování daně i její finální sazbu. Během dvou let má být zavedena jednotná DPH ve výši 17,5 procenta.

„Nikdo s námi tuto změnu nekonzultoval. Takový kotrmelec byl pro mě dost překvapivý. Samozřejmě to vrhá ne úplně dobré světlo i na ty, kteří jsou s ekonomickým rozhodováním vlády spojeni, tím pádem i na NERV,“ připouští člen NERV Jiří Schwarz.

Skutečnost, že si vláda změny ve financování důchodové reformy ponechala pro sebe, potvrdili i další členové rady, Jan Procházka a Jiří Rusnok. Ekonomové přitom přiznávají, že NERV je pouze poradním orgánem vlády, a ministři tudíž nemají povinnost s ním své kroky konzultovat, resp. se řídit jejich doporučeními. „Vláda si může poradní orgán vyslechnout, ale nakonec jde o politické rozhodnutí,“ říká Rusnok. „Moje očekávání ohledně toho, co může nebo nemůže NERV, byla vždy velmi skeptická.“

Ministr financí Miroslav Kalousek potvrdil, že rozhodování o důchodové reformě bylo politickým kompromisem, který museli učinit politici.

„NERV je poradní orgán vlády. Poradní orgán může být slyšen jenom do té míry, do jaké je politická vůle,“ řekl Kalousek. Připustil, že rozčarování některých členů NERV chápe.

„Dokážu pochopit frustraci kompetentního profesionála z NERV který ve finále zjišťuje, že jakýsi Rusý (Pavel Rusý, expert Věcí veřejných na důchodovou reformu – pozn. red.), který o tom neví skoro nic, má na finální rozhodnutí vlády větší vliv než celý NERV,“ řekl Kalousek.

Pokračování na straně 15

Dokončení ze strany 13

Premiér Petr Nečas řekl LN, že s NERV počítá i do budoucnosti. „NERV je nepolitická akademická rada, která má důležitou roli například při doporučeních o zlepšení konkurenceschopnosti země,“ řekl premiér.

Jenže i v této oblasti členové NERV o svém reálném přínosu pochybují. V polovině února předložili vládě studii s doporučeními, jak zvýšit konkurenceschopnost země. Jedním z klíčových opatření mělo být snížení sociálního pojištění placeného firmami. Vláda se však minulý týden rozhodla vykompenzovat nižší růst daně z přidané hodnoty tím, že oproti původním plánům firmám sociální pojištění nesníží.

„Někoho z NERV možná již mrzí, že pořád radí v podstatě to samé,“ postěžoval si Procházka. Mezi členy NERV také sílí přesvědčení, že expertízy vládě spíše vnucují. „Vláda nedává diskutovat materiály NERV. NERV spíše vypracovává materiály sám. Ve většině případů je vláda ani nevyžaduje, spíše je to taková občanská iniciativa,“ říká Schwarz.

Další z členů rady Petr Zahradník hovoří o tom, že někteří členové chtějí NERV opustit. „Vím o několika lidech, kteří by v blízké budoucnosti nechtěli být členy NERV, ale domnívám se, že toto rozhodnutí je spojováno výhradně s pracovními povinnostmi,“ říká ekonom.

NERV radil české vládě od počátku ekonomické recese.

Od září 2009 byla jeho činnost pozastavena a téměř po roce se vláda v čele s Petrem Nečasem rozhodla jeho činnost obnovit.

Dále čtěte Názory na straně 18

***

Co řekli o poradním sboru vlády NERV jeho členové

Vím o lidech, kteří chtějí odejít Petr Zahradník Několik členů NERV je příliš pracovně vytížených a v poradním sboru již nevidí další perspektivu.

NERV je taková občanská iniciativa Jiří Schwarz Poradní sbor podle ekonoma pouze předkládá materiály, které vláda ve většině případů ani nevyžaduje.

Byl jsem hodně skeptický Jiří Rusnok Vláda si může poradní sbor vyslechnout, rozhodnutí je podle Rusnoka jen na politicích.

NERV nemá s vládní změnou DPH nic společného Pavel Kohout O navrhované změně daně z přidané hodnoty bývalý člen NERV soudí, že jde o výsledek kompromisu, kde z 99 procent hraje roli politika a z jednoho ekonomika.

Co říká vláda „S NERV počítám i do budoucnosti“ Petr Nečas, premiér

„Poradní orgán může být slyšen jen do té míry, do jaké je politická vůle“ Miroslav Kalousek, ministr financí

Autor:

Byt 2+1 v rodinném domě
Byt 2+1 v rodinném domě

Čachovice - Struhy, okres Mladá Boleslav
10 000 Kč/měsíc