Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Noční můra stavařů? Poptávka

Česko

Klíč k úspěchu vidí stavební firmy v zemích Visegrádské čtyřky v osobních kontaktech a v seznamování. To by jim mělo pomoci překonat nedostatečnou poptávku z poslední doby.

PRAHA Stavební trh zemí Visegrádské čtyřky, tedy České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska, trpí zejména nedostatečnou poptávkou po službách stavebních firem. Řešení situace vidí společnosti nejčastěji v navazování osobních kontaktů. Vyplývá to ze studie, kterou pravidelně připravuje CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.

Největší meziroční propad ve stavebnictví zaznamenalo mezi sledovanými zeměmi Slovensko. Za prvních devět měsíců letošního roku pokleslo o 8,8 procenta.

„Pokles ovlivnilo více faktorů, mezi nimiž nejvýznamnějšími byly nedostatečná poptávka, vliv finanční krize a z toho plynoucí finanční omezení a rovněž vysoká srovnatelná základna předešlého roku,“ řekla Dagmar Blahová, vedoucí oddělení stavebnictví, konjunktury, vědy a techniky Statistického úřadu Slovenské republiky. Podle ní následoval letošní pokles stavební produkce po osmi letech nepřetržitého příznivého vývoje.

Nicméně ani ostatní země nezaostávaly. Česká republika uvádí ve srovnatelném období pokles stavební produkce o 2,5 procenta. Podle studie je způsoben propadem pozemního stavitelství.

Maďarsko hlásí pokles stavební výroby o 2,7 procenta. „Zde je situace specifická vzhledem k problémům, které tamní ekonomika zažívala ještě před vypuknutím světové ekonomické krize. Jde například o protisměrnou fiskální a monetární politiku, značný deficit státního rozpočtu nebo vysoké daňové zatížení,“ uvádí ve studii Jiří Vacek, šéf CEEC Research. Navzdory tomu, že se maďarská vláda snažila podporovat rozvoj stavebnictví zejména velkými projekty, například výstavbou dálnic, vykazuje tento sektor od roku 2006 stálý pokles.

Polsko si podle studie vede mezi zeměmi Visegrádské čtyřky nejlépe, zaznamenává totiž alespoň mírný růst. Avšak i ten zpomaluje. Podle informací získaných z rozhovorů s polskými firmami způsobily současný stav dva klíčové faktory: v současnosti realizované infrastrukturní projekty financované ze zdrojů Evropské unie a projekty realizované v rámci příprav na fotbalové mistrovství Evropy 2012. Budují se zde například stadiony, komunikace, hotely a také druhá trasa varšavského metra. „Toto množství projektů dává polskému stavebnictví výraznou výhodu ve srovnání s ostatními zeměmi i do dalších let, která budou velice náročná,“ vysvětlil Vacek.

Co stavebníky trápí V Česku a na Slovensku trápí stavební firmy hlavně nedostatečná poptávka, kterou uvedlo zhruba sedmdesát procent respondentů studie. „Předpokládáme, že nedostatek poptávky bude hlavním problémem společnosti i v roce 2010,“ konstatuje výkonný ředitel Skanska CZ Vladimír Myšička.

Maďarsko považuje za nejčastější omezení růstu tvrdou konkurenci. Pavel Byrt, manažer obchodu společnosti Ruukki CZ/SR, to vysvětluje na příkladě slovenského trhu. „Kvalita materiálů a dodatečné služby renomovaných dodavatelů stavebních materiálů nejsou hlavní motivací pro nákup,“ dodal Byrt, podle něhož se koncové ceny plechových krytin na Slovensku propadly meziročně o 45 procent.

Celkem 96 procent dotázaných polských firem si stěžuje především na byrokracii společně s vysokými náklady na práci, avšak neopomíjí nedostatečnou poptávku (94 procent).

Finanční krize však stavebním společnostem omezení nejenom přidávala, ale také jedno odbourala. Například na Slovensku poklesl nedostatek zkušené pracovní síly ze 72 procent v roce 2008 na sedm procent za letošní rok. „Krize tento problém úplně vyřešila. V současnosti je v sektoru stavebnictví přebytek lidí,“ potvrdil správce společnosti KPMG na Slovensku Ľuboš Vančo.

Nedostatek zakázek se již projevil i ve vytíženosti kapacit stavebních firem. V tomto směru vyšlo nejhůř Maďarsko. Zdejší stavební společnosti jsou letos vytížené o pět procent méně než loni, tedy na 74 procent. Polské stavební společnosti uvádějí pokles vytíženosti z loňských 80 procent na aktuálních 77 procent. Vytíženost slovenských firem se naopak mírně zvýšila na 78 procent, nicméně meziročně zaznamenaly největší snížení ze všech čtyř zemí, a to o 14 procent. V České republice jsou společnosti letos vytíženy meziročně o pět procent méně, tedy na 84 procent.

„Běží pouze stavby, které se nacházejí v pokročilé fázi výstavby nebo mají garantováno financování. Nově jsou zahajovány pouze zajímavé projekty disponující vysokým stupněm prodaných bytů či pronajatých ploch,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva PSJ František Vaculík.

Zakázky? Zhruba na půl roku Podle výsledků studie mají tuzemské firmy momentálně nasmlouvány zakázky v průměru na šest měsíců dopředu. V Polsku jde o sedm měsíců. „Teď vyvíjíme velké úsilí pro zajištění zakázkové naplněnosti v letech 2010 a 2011,“ informoval Vaculík s tím, že současný stav tuzemského trhu se snaží kompenzovat zakázkami v zahraničí nebo snahou o realizaci zakázek v municipální a státní sféře.

Jako nejčastější způsob získávání stavebních zakázek vyšly z rozhovorů ve všech čtyřech zemích osobní kontakty. „Ve srovnání s předchozím rokem vzrostl jak v Česku, tak i na Slovensku a v Maďarsku podíl stavebních firem využívajících tento způsob. Dalšími způsoby jsou dlouhodobé rámcové smlouvy, přímá poptávka zákazníků a tendry,“ uvádí Vacek ve studii.

Korupci v získávání zakázek pocítily nejméně firmy z Maďarska a následně z Česka. Naopak na Slovensku bylo o úplatek požádáno nejvíce dotázaných firem. Oproti loňsku však došlo k výraznému růstu o 20 procent.

Budoucnost vidí stavební společnosti Visegrádské čtyřky ve vývoji a změně zákaznické poptávky. Za klíčový faktor to považuje 90 a více procent respondentů. Investiční prioritou bude pro příští rok investice do navazování kontaktů a seznamování. V České republice jsou o něco častěji zmiňovány plány stavebních společností na inovaci jejich nabídky (61 procent). „Nyní se naše firma koncentruje na inovaci výrobků cílených na vyšší kvalitu,“ uzavřel Pavel Byrt.

***

Stavebnictví Pokles stavební produkce Visegrádské čtyřky (leden až září 2009)

Studie stavebnictví zemí Visegrádské čtyřky je zpracována na základě údajů z více než 800 uskutečněných interview Rozhovorů se zúčastnili představitelé jak největších, tak i středních a malých stavebních firem podnikajících v českém, slovenském, polském a maďarském stavebnictví CEEC Research (www.ceeconstruction.eu), který byl založen v roce 2005, je největší výzkum stavebnictví v zemích střední a východní Evropy

Autor: