Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nový fond může v Česku zvýšit ceny polí

Česko

Zemědělský investiční fond má zhruba 7,3 miliardy korun, které chce investovat hlavně do nákupu zemědělské půdy ve východní Evropě

LONDÝN/PRAHA Na český trh se zemědělskou půdou přijde nový silný investor, který by mohl výrazně zahýbat s cenami. Zemědělský investiční fond založily dvě firmy, německá Palmer Capital Partners a britská Bidwells.

Fond orientovaný na nákup zemědělské půdy má finanční prostředky ve výši tři sta milionů eur (zhruba 7,3 miliardy korun). Tyto peníze míní investovat především do zemědělské půdy v České republice, Polsku, Maďarsku nebo Rumunsku, napsal britský deník Financial Times.

Podle českých zemědělců skupování půdy zahraničními investory povede ke zdražování půdy. „Mně se tyto věci už z principu nelíbí. Jakmile se zvýší poptávka po půdě, určitě se zvedne i cena půdy,“ myslí si prezident Agrární komory Jan Veleba.

S tím souhlasí také ministerstvo zemědělství. „Ke zvýšení ceny půdy to nejspíše povede, nemělo by ale dojít k nijak dramatickému zdražení,“ říká mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.

Podle něj navíc pro Česko platí od vstupu do EU v roce 2004 přechodné sedmileté období. Nárok na nákup domácí zemědělské půdy mají pouze lidé s trvalým pobytem na českém území nebo firmy se sídlem v Česku. „Pravdou ale je, že už nyní mohou cizinci přes různé zprostředkovatelské subjekty půdu nakupovat,“ konstatoval Vorlíček.

Podle Veleby by se český stát měl inspirovat státy, jako je Francie. „Ve Francii je půda ve francouzských rukou, podobně i v Německu. Myslím, že stejný přístup by měl zvolit i český stát. Naši zemědělci nebudou totiž schopni konkurovat bohatým zahraničním investorům.“ Vorlíček ale tvrdí, že právě proto bylo vyjednáno přechodné období, které končí v roce 2011. „Právě zahraniční konkurence a stále nevyjasněné vlastnické vztahy vedly k této výjimce.“

Na druhou stranu by možné budoucí skupování půdy cizími subjekty mohlo vést i k potravinářské krizi. Potvrdil to i letošní cenový šok, kdy na globálním trhu se zemědělskými komoditami prudce vzrostly ceny pšenice, kukuřice nebo rýže.

„Bohužel nemůžeme vědět, jaké další záměry zahraniční investor s nakoupenou zemědělskou půdou bude mít. Proto je potřeba stanovit strategii, která ujasní, jak s takovou půdou může cizinec nakládat,“ dodal Vorlíček.

Autor:

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...