Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nový život starého televizoru

Česko

Každý rok si Češi koupí skoro 200 tun elektrospotřebičů. Jen zhruba desetině z toho ale dáme později šanci k recyklaci. Odevzdávat starou televizi nebo mobil k „přetvoření“ jsme se totiž ještě nenaučili.

Mobilní telefony, televize, digitální fotoaparáty, elektrické hračky pro děti nebo DVD přehrávače - to všechno jsou dárky, které i letos objeví děti pod vánočním stromečkem. V dnešní době, kdy jsou domácnosti doslova prošpikovány technickými vymoženostmi, slouží darovaný spotřebič většinou jako náhrada za ten starý.

Protože si však mnoho lidí neví rady, jak s vysloužilým elektrozařízením naložit, často skončí v popelnici nebo na skládce. V zájmu ekologie je čas poradit, jak s jeho předchůdcem správně naložit.

Nejlepším způsobem zpracování elektroodpadu je jeho recyklace. Nepotřebný spotřebič pak totiž bude z 80 % využit k dalším účelům. „Vyhozením elektrozařízení mezi komunální odpad přírodě nikdo dobrou službu neudělá. Spotřebič už pak totiž nelze recyklovat, čímž se nadměrně zatěžuje životního prostředí,“ poznamenává Jan Vrba z neziskové společnosti Asekol, která se zabývá organizací sběru a recyklace vysloužilých elektrozařízení.

V cizině recyklují pětkrát víc než u nás

Třídění elektroodpadu Čechům ještě příliš nejde. Ročně si sice koupíme téměř 200 tun elektrospotřebičů, zrecykluje se ale jen zhruba desetina.

„Tento nepoměr je částečně dán tím, že lidé obecně používají mnohem více elektrospotřebičů než před několika lety. Například televizí má dnes téměř každá domácnost několik. Než stará doslouží, koupí si lepší model. Ten původní pak putuje bytem, až skončí na chalupě nebo ve sklepě,“ říká Vrba.

„I když se stále lepšíme, každý Čech odevzdá průměrně pouze něco přes 2 kg elektroodpadu ročně. V západní Evropě je toto číslo pětkrát vyšší,“ dodává. Asekol se proto snaží v České republice pro zlepšení situace vyvíjet řadu aktivit. Letos například v rámci pilotního projektu instaloval do menších obcí ve Středočeském kraji speciální kontejnery na malé elektrospotřebiče. Do pražských škol zase umístil nádoby na elektrické hračky. V červnu a září navíc procestoval celou republiku se zábavně vzdělávací road-show Nakrmte Šrotozemšťana 2007.

Budou recyklovat celé Čechy?

„Snažíme se lidem vyjít vstříc a všemožně jim odstranění elektroodpadu ulehčit. Jsem přesvědčen, že vůle k třídění na jejich straně je. Pokud se projekty v Praze a středních Čechách osvědčí, plánujeme je rozšířit do dalších částí republiky,“ konstatuje Vrba.

Abychom mohli spotřebič recyklovat, musí jej uživatel odevzdat na sběrné místo. „K tomu slouží sběrné dvory či opravny elektra. Vrátit je můžeme i do prodejny při nákupu nového elektrozařízení, využít můžeme i mobilní svoz odpadů,“ vypočítává Vrba. Seznam sběrných dvorů po celé ČR je k dispozici na www.elektrosrot.cz.

Autor: