Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop

jen za 89 Kč/měsíc

Obávaný sjezd zase našel oběť

Při tréninku na sobotní závod v Kitzbühelu se po pádu zranil Rakušan Grugger * Bank dojel na 27. místě

KITZBÜHEL/PRAHA Ještěže u posledního skoku slavné sjezdovky na Hahnenkammu neměří rychlost dálniční policie...

Mnoho lyžařů by ji na posledním skoku nejslavnější sjezdovky v Kitzbühelu totiž překročilo. Vzduchem letíte až 140 km/hod, přitom povolený limit na rakouských dálnicích je o deset kilometrů nižší.

„Od transportu do špitálu vás tady dělí milimetry,“ prohlásil olympijský vítěz Stephan Oberhater. Až po bezpečném dopadu máte jistotu, že jste přežili nejvíc adrenalinovou záležitost ve světě sjezdového lyžování.

Podobné štěstí neměl při včerejším tréninku na víkendový závod Hans Grugger. Krizový moment pro domácího závodníka přišel už dřív. Při skoku v pasáži zvané „myší díra“ ztratil ve vzduchu rovnováhu a dopad na zmrzlý kopec ho hodně bolel.

Následovala cesta helikoptérou do nemocnice v Innsbrucku a operace na neurochirurgickém oddělení. Vítěz čtyř závodů Světového poháru údajně utrpěl otřes mozku a zranění hrudníku. Mluvčí nemocnice byl na informace o jeho zdravotním stavu skoupý, Gruggerův život by neměl být v ohrožení.

Po půlhodinovém přerušení trénink pokračoval.

Na trať se vydal také jediný český zástupce. Ondřej Bank nakonec obsadil 27. místo. To bral jako vynikající výsledek, protože zvolil opatrný styl, navíc několikrát chyboval. „Udělal jsem moc chyb. Jel jsem dost volně a jsem překvapený, že jsem sedmadvacátý. Kvůli pádu byl zbytek tréninku hodně nervózní a všichni pak byli hodně nejistí,“ řekl Bank pro Českou televizi. Kdyby si umístění z tréninku udržel i v závodě, byl by spokojený ještě víc - poprvé v kariéře by bodoval při slalomu.

Zrovna na tomto místě by mu to vynahradilo nepříjemné vzpomínky. Právě na sjezdovce Streif si před třemi lety po pádu na posledním skoku přivodil Bank otevřenou zlomeninu nohy a kvůli komplikacím vynechal i následující sezonu. O rok později viděli fanoušci ještě hrůznější scénu. Švýcar Daniel Albrecht zůstal po zranění na stejném místě dokonce tři týdny v umělém spánku.

„Důležité je nemít strach, ale udržet si respekt,“ vystihnul Bank, jak nejlépe přistupovat k záludnému kopci.

Nejlépe se s jeho nástrahami vyrovnal včera Albrechtův krajan Didier Cuche časem 2:01,12 minuty. Bank za ním zaostal o 3,89 sekundy.