Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obří ještěr snesl 12 vajec

Česko

Rozmnožování a odchov vzácných krokodýlů -tomistom úzkohlavých, přibližuje Pavel Moucha ze zoo ve Dvoře Králové.

V přírodě patří tomistomy k velmi ohroženým druhům, na některých místech svého výskytu, například v Thajsku, již byly úplně vyhubeny. Na Jávě, Sumatře a Borneu jejich počty prudce klesají. V zoologických zahradách není možné tyto krokodýly kvůli velikosti (dorůstají až pěti metrů) chovat ve větších skupinách. Bez pomoci člověka jsou však příslušníci starobylého druhu, žijícího na naší planetě již 210 milionů let, odsouzeni k zániku.

Fólie zajišťovala klid Největší terárium v zoo ve Dvoře Králové zabírá asi sto metrů čtverečních. Přesto v něm žijí jen dvě zvířata. Na první pohled to vypadá skoro jako přepych, ale tomistomy úzkohlavé (jinak také krokodýli úzkohlaví nebo gaviáli sundští) nepatří k žádným křehkým drobečkům.

Zdejší samec měří na délku kolem čtyř metrů a váží odhadem asi 300 kilogramů. Do královédvorské zoo přišel ze Singapuru v roce 1989, kdy měřil pouhých 30 cm.

Tehdy jsem ho měl v kanceláři v plastovém teráriu o rozměrech asi 100 krát 75 cm a krmil jsem ho rybičkami. Jenže on nechtěl moc žrát. Pak jsme v roce 1999 vybudovali velké terárium a dneska tady žije pár tomistom. Ale brzo se mohou objevit nové přírůstky.

Před týdnem totiž snesla samice 12 vajec, poprvé v historii zoo do hnízda, které si udělala, do takzvaného kladiště. A v nejbližších dnech se zjistí, zda jsou vejce oplozená. Aby měly tomistomy klid na páření, byla větší část průhledů do terária zakryta černou fólií. Dále bylo terárium rozděleno zábradlím na dvě poloviny a samici jsme se snažili držet na souši, v místě vhodném ke kladení vajec. Když se totiž v minulých letech pohybovala po celém teráriu, samec ji neustále pronásledoval a neměla dostatek klidu. Snůška proto skončila ve vodě bazénu. Ne že by to byla úplná tragédie, protože mláďata se často vylíhnou, i když se vejce vyloví z vody, ale je to přece jenom nenormální chování.

Kdyby se podařilo tomistomy odchovat, byl by to velký úspěch. V zajetí se sice rozmnožují, ale vlastně jen ve své domovině - na farmě v Thajsku. Zvířata tam žijí na ohrazeném kusu volné přírody a snášejí vajíčka přímo ve výběhu. Rozmnožení ve vysloveně evropských podmínkách se zatím podařilo jenom jednou v roce 2005 v malé zoo na jihu Španělska. Uměle tam odchovali jediné mládě. Vajíčka odebrali, dali je do líhně, a tam se vylíhl malý krokodýl, o kterého se dál starali ošetřovatelé. Samice se mláděti nevěnovala.

Převzato z dnešního pořadu Meteor Českého rozhlasu, který se vysílá v sobotu po osmé hodině na vlnách ČRo 2 Praha a ČRo Leonardo na adrese www.rozhlas.cz/leonardo.

Text zkrátila redakce Lidových novin.

Autor: