Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Omluvil se několikrát. Marně

Česko

Britská aféra Bigotgate - Uražení důchodkyně může Brownovi prohrát volby

Britský premiér se snažil po aféře s „bigotní“ voličkou zachránit kampaň. „Volal mi hned, jak se to stalo, a byl zničený,“ zastávala se ho jeho žena Sarah Brownová.

LONDÝN/PRAHA Je potřeba změnit strategii, rozhodli lidé z kampaně labouristického premiéra Gordona Browna. Premiér je pro mnoho lidí příliš vzdálený a odtažitý, proto musí vyjít do ulic a setkávat se tam s obyčejnými voliči.

Přesně to se tedy dělo ve středu v Rochdale na severu Anglie. Výborně vymyšlený tah se však změnil v totální pohromu, kvůli které by mohli labouristé definitivně prohrát v parlamentních volbách, které se konají 6. května. Britská média píší po vzoru Watergate o Bigotgate, která může Brownovi zlomit vaz.

Co se vlastně stalo? Gillian Duffyová si ve středu vyšla do města jen koupit chleba. Do Rochdale ale zrovna zavítal Gordon Brown, tak se rozhodla si ho poslechnout a říct mu pár svých výhrad. Bavili se o všem možném, mimo jiné o imigraci - 66letá žena kritizovala přistěhovalectví z východní Evropy, Brown na vše odpověděl, Duffyová byla spokojená a označila premiéra za „příjemného člověka“. Podotkla, že odjíždí do zahraničí, ale že odvolí poštou a svůj hlas dá právě labouristům.

Jenže o pár minut později již bylo vše jinak. Brown totiž zapomněl, že má stále připevněný mikrofon televize Sky News, a zatímco před voliči se usmíval, hned jak nasedl do auta, zcela změnil tón a prohlásil, že setkání byla „katastrofa“. A na dotaz jednoho ze svých poradců, co všechno Duffyová říkala, odpověděl: „Všechno. Byl to prostě ten typ bigotní (zarytě netolerantní, nesnášenlivé - pozn. red.) ženy.“ Po zveřejnění nahrávky už to šlo rychle. Duffyová byla z Brownovy reakce v šoku a prohlásila, že svůj hlas labouristům rozhodně nedá. A premiér se začal omlouvat, nejdříve telefonicky, poté se ale rozhodl za ní do Rochdale znovu zajet a osobně se jí omlouval dlouhých 40 minut. Namísto přípravy na včerejší poslední televizní debatu lídrů pak po návratu do Londýna ještě rozesílal omluvný dopis všem příznivcům labouristů. „Víte, že jsem silný, ale mám i své slabé stránky. Máme je všichni. Víte také, že někdy řeknete věci, kterých litujete. Já hluboce lituji toho, co jsem řekl ráno,“ uvedl premiér. Stejně tak několikrát vyjádřil lítost nad svým výrokem i včera. A na pomoc s „hašením požáru“ mu přispěchali i kolegové z vlády. Podle ministra vnitra Alana Johnsona udělal Brown „obrovskou chybu“, to z něj ale nedělá „nestvůru“. Svého muže se zastala i Sarah Brownová. „Lidé toho mohou o Gordonovi tvrdit spoustu, nemohou ale říct, že se nestará. Volal mi hned, jak se to stalo, a byl zničený. Jel za ní, protože nenávidí, když někomu ublíží. Jeho omluva byla od srdce,“ řekla.

„Totální katastrofa“ Zatímco navenek se snažili labouristé působit klidně a dávali najevo svou podporu Brownovi, mimo záznam byli zděšení. „Je to totální katastrofa,“ citoval list The Daily Mirror nejmenovaný zdroj z Brownovy vlády. „Zrovna toto jsou voliči, které si potřebujeme získat, a premiér je takto urazí,“ dodal. Podobně hovořil i Lance Price, bývalý poradce labouristického premiéra Tonyho Blaira. „Strana ztratila nejen jí (Duffyovou - pozn. red.), ale potenciálně tisíce dalších voličů, kteří uvažují podobně jako ona. Myslí si i o nich Brown, že jsou bigotní?“ prohlásil Price.

A dokazují to i první průzkumy, podle kterých se někteří labourističtí voliči začínají od Browna odvracet. Pár expertů se také již nechalo slyšet, že by vládní strana mohla po této aféře přijít až o dva miliony voličů.

Navíc i když se Brown kál, paní Duffyovou si prý podle její neteře nezískal. „Ukázal, jaký ve skutečnosti je. Předstírá, že je milý a že má blízko k obyčejným lidem, ale tak tomu není,“ uvedla neteř.

Autor: