Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav

jen za 89 Kč/měsíc

Ostuda hokeje má ještě dohru

Zápas plný bitek mezi Zlínem a pražskou Spartou odsoudil šéf extraligy. Řeší ho i disciplinární komise

PRAHA Až zase spatříte šílené obrázky z ruské KHL, smějte se raději potichu. Nikdy totiž nevíte, co se stane u vás doma.

Tedy doma – myšleno v české extralize, která se vzpamatovává z nedělní frašky. Frašky v podobě hromadných rvaček mezi hokejisty Zlína a Sparty. „Byla to odporná podívaná,“ nebral si servítky šéf soutěže Stanislav Šulc.

Frašky, co tak trochu dala připomenout lednový incident Čechova a Omsku, kde byl souboj po krátkém a dechberoucím úvodu ukončen. A o němž se mluví dodnes.

Však i o řežbě ve Zlíně debata zase tak rychle neztichne.

Oba znepřátelené tábory šokovaly hokejovou válkou, v níž rozhodčí rozdali rekordních 439 trestných minut. Udělili na čtrnáct trestů do konce utkání, které končilo bizarním pohledem na zbytek hráčů, již už nechtějí hrát.

Domácí zadák Jiří Kučný dostal navíc trest ve hře, když po vzájemné bitce s Davidem Výborným udeřil pražského kapitána zezadu.

Chcete paradox?

Byl to právě Zlín, který z podobné situace v létě obvinil vítkovického obránce Richarda Stehlíka z nečekaného útoku na Jaroslava Balaštíka. A celou kauzu byl ochoten dohnat až k soudu.

Případem Kučného se včera disciplinární komise zabývala nejvíc. Musela přitom jednat co nejrychleji, rozjetá extraliga přece už dnes pokračuje svým 47. kolem.

Jenže zasedání trvalo celé odpoledne až do večerních hodin. Vedení soutěže také vzkázalo, že by verdikt mohlo dát až během dneška.

I tak nazlobený Šulc dopředu varoval: „Něco takového, co bych už nechtěl nikdy v životě vidět, nemůže skončit bez trestu.“

Kluby si vinu přehazují mezi sebou a podaly svůj podnět k jednání. „Vybrali jsme několik zákroků, které podle nás jednoznačně vybočují z pravidel,“ citovala ČTK Petra Břízu, generálního manažera Sparty. Co asi tak čekáte od Zlína...?

Jestli stejnou reakci, pak možná budete překvapeni. Zlín totiž nejprve Spartě navrhoval, aby tak ani jeden klub neučinil.

„Já zákrok Kučného na Výborného neomlouvám, něco podobného do hokeje nepatří,“ tvrdí kouč Zdeněk Venera. „Taky Vlachovo sražení soupeře bylo na vyloučení. Ale adekvátní nebylo následné napadení Vlacha třemi hráči soupeře.“

Ten moment z 15. minuty vlastně vše vyvolal. A Roman Vlach na to taky doplatil ze všech nejvíc.

Po útoku Zbyňka Hrdela se složil k zemi. Diagnóza? Vykloubené rameno. „Možná si až měsíc nezahraje,“ řekl Venera.

To sparťané si kromě ataků Zlína stěžují i na rozhodčí. Trest do konce zápasu totiž rozdali i Výbornému s Petrem Tonem.

„Přitom ani jeden z nás při potyčce nesundal rukavice,“ krčil rameny druhý z nich. „Ale když jsem to rozhodčímu řekl, argumentoval, že to musí spravedlivě posoudit.“

***

Porovnání Hromadná bitka roku v Rusku a v extralize KHL – 9. ledna 2010 Zápas mezi Čechovem a Omskem trval jen 3:39 minut, než musel být pro nedostatek hráčů ukončen. Rozhodčí v něm udělili na 600 trestných minut. Trest ve hře dostalo až šestnáct hráčů, pěti byl udělen trest do konce utkání, další vyfasovali tresty na pět a deset minut. Disciplinární komise navíc dodatečně potrestala oba kluby i největší hříšníky tučnou pokutou. Extraliga – 31. ledna 2010 Zápas mezi Zlínem a Spartou se odehrál celý, závěrečné minuty však proběhly nedůstojně, když si sparťané šest minut nahrávali ve vlastním pásmu, protože měli jen tři hráče na střídačce. Rozhodčí udělili 439 trestných minut. Jiří Kučný ze Zlína dostal trest ve hře, sedm hráčů z obou stran muselo předčasně do sprch. Disciplinární komise případ dořešila včera.