Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Otevírá se poradna pro dlužníky

Česko

Odborníci bezplatně poradí, jak finanční tíseň řešit a pomohou v jednání s úřady

PRAHA Lidé, kteří se dostanou do těžké finanční situace a přestanou být schopni splácet své dluhy, mají další možnost, jak své problémy řešit. Ode dneška se mohou obrátit na Poradnu při finanční tísni, která otevírá svou kancelář v Americké ulici v Praze 2. Na chodu poradny bude spolupracovat několik velkých bank, Sdružení ochrany spotřebitelů a Sdružení českých spotřebitelů.

„Odborníci lidem bezplatně poradí, jak situaci řešit například po právní stránce, pomohou formulovat dopisy bankám nebo úřadům a poradí s administrativními záležitostmi ve finanční tísni,“ popsala základní poslání poradny Ivana Borovková, která instituci mediálně zastupuje. Součástí pomoci může být například návod, jak vyjednat s bankami takové podmínky splácení, aby se lidé vyhnuli exekucím nebo žalobám.

Borovková ale zároveň upozornila, že zaměstnanci obecně prospěšné společnosti rozhodně nebudou finančními poradci v tom smyslu, že by klientům nabízeli konkrétní finanční produkty.

Poradci se budou snažit pomoci i těm Pražanům, kteří si nějakou půjčku nebo úvěr teprve hodlají založit. Chtějí je motivovat k tomu, aby si dokázali spočítat výhody a nevýhody půjčky a postupovali přitom zodpovědně a obezřetně.

Podobné rady udílel před Vánoci i pražský magistrát. Podle radního pro sociální věci Jiřího Janečka vede nerozumné zadlužování často k potížím v rodině, alkoholismu a může skončit i bezdomovectvím.

Na Poradnu pro finanční tíseň se mohou lidé obrátit jak telefonicky na číslo 222 922 240, tak e-mailem. Užitečné informace najdou i na jejích internetových stránkách www.financnitisen.cz.

Dlužníkům, kterým jejich dluhy přerostou přes hlavu, pomáhá od počátku letošní roku také insolvenční zákon o osobním bankrotu. Ten může vyhlásit jakákoliv fyzická osoba, přičemž musí vždy splatit minimálně třicet procent svých závazků. Pak je volná. Dluhů se může zbavit dvěma způsoby. Buď prodejem majetku, nebo pravidelnými splátkami. V takovém případě ovšem zůstane dlužníkovi pět let jen životní minimum a zbytek odevzdává věřitelům. Ti navíc musí souhlasit.

***

Odborníci také pomohou lidem spočítat výhody a nevýhody půjčky, kterou by si třeba chtěli vzít

Autor:

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...