Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pecina chce zastrašit zločince

Česko

Ministr vnitra představil svůj protikorupční balíček * Agent provokatér nemůže projít, míní Vesecká

PRAHA Zastrašit zločinecké struktury. Tento ambiciózní cíl si vytyčil ministr vnitra Martin Pecina. Dosáhnout ho chce zavedením institutu protikorupčního agenta. A odradit se nenechal ani tím, že podle nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké je realizace jeho plánu z právnického hlediska téměř vyloučena.

Podle ministra je zapotřebí tento institut zavést, „i kdyby žádný protikorupční agent po republice nechodil. Už ta možnost, že nabízeč úplatku může být policista, bude mít velký preventivní účinek,“ soudí Pecina.

Vesecká však tomuto úmyslu nedává téměř žádnou naději na úspěch. „Stát se nemůže podílet na vytváření trestného činu,“ řekla.

Exministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer upozorňuje, že institut protikorupčního agenta už v Česku od letošního roku funguje. Jeho úkolem je infiltrovat se do prostředí, kde existuje riziko korupčního chování, a shromažďovat důkazy, nikoli trestnou činnost provokovat. „Zatím nemám sebemenší zprávu o tom, že by ministerstvo vnitra nebo Policejní prezidium vyvinulo nějakou aktivitu, že by tento institut začal fungovat. Primárním úkolem, než zavádět nové instituty, je, aby byly stávající instituty uvedeny v život,“ řekl včera Langer LN.

Korunního svědka by zavedla i Vesecká S Pecinou se nejvyšší státní zástupkyně shodla alespoň na potřebě zavést institut korunního svědka. Oba přitom zmiňovali zejména pozitivní zkušenosti ze zahraničí. „Myslím, že je důležité tento institut pojmout do našeho právního pořádku,“ řekla Vesecká.

Dalšími částmi tzv. Pecinova protikorupčního balíčku je také znovuotevření starších podezřelých kauz či příprava legislativních změn, která by měla usnadnit dohled nad prací komisí dohlížejících na velké veřejné zakázky.

„Opatření mají směřovat k tomu, aby lidé, kteří budou vládou schvalováni do komisí pro posouzení nabídek u zakázek větších než 500 milionů korun, měli prověrku NBÚ na stupeň důvěrné,“ řekl Pecina. Podle něj tito lidé musí dokládat své majetkové poměry, a jsou tak lépe kontrolovatelní. I v tomto bodě mu však jeho předchůdce na ministerstvu oponuje.

„Prověrka na stupeň důvěrné nic nevypovídá o majetkových poměrech toho člověka. Nevím, proč to tam bylo dáno. Možná, aby se ještě zúžil okruh lidí, kteří mohou o něčem rozhodovat,“ řekl Langer. Vládní iniciativu jako celek však neodsuzuje. „Jakákoliv iniciativa, která povede ke zlepšení boje proti korupci, je vítána.“

Sociální demokraté se podle Jeronýma Tejce chtějí soustředit zejména na prosazení svého protikorupčního balíčku, nicméně Pecinovy návrhy v principu neodmítají. Institut protikorupčního agenta by si uměli v určité podobě představit. „U korunního svědka je velká diskuse, jak zabránit případnému zneužití, aby například sám organizátor trestné činnosti díky přiznání nevyklouzl. Záleží na konkrétním provedení, a proto bych to teď nechtěl hodnotit,“ řekl LN Tejc.

Uznání se Pecinovi dostalo alespoň od Tranpsarency International. „Ten balíček vítáme. Je dobře, že si vláda uvědomuje hloubku problému a chce ho nějak řešit,“ řekl šéf české pobočky TI David Ondráčka. Podle něj je však problematické, že se Pecinovy návrhy nestihnou projednat do voleb, a bude se tak jimi zabývat až příští vláda.

***

Pecinův návrh Protikorupční balíček

Sporné kauzy Pecina a Vesecká se mají zabývat seznamem kauz, kde si policie stěžovala na práci státních zástupců a naopak. Cílem je, aby nedocházelo k nedořešeným případům, kde se cítí ukřivděna policie nebo státní zástupci.

Státní zakázky Vláda má připravit změnu zákona o zadávání veřejných zakázek.

Podle Peciny je třeba, aby lidé, kteří budou vládou schvalováni do komisí pro posouzení nabídek u zakázek větších než 500 milionů korun, měli prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň důvěrné.

Korunní svědek Návrh zákona o protikorupčních opatřeních by měl počítat se zavedením institutu korunního svědka, který by mohl získat beztrestnost výměnou za informace vedoucí k usvědčení pachatele trestného činu souvisejícího s korupcí, a se zavedením protikorupčního agenta.

Autor: