Sobota 29. června 2024, svátek má Petr, Pavel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Není třeba mluvit o normalizaci vztahů, řekl Pavel. Slováci se pustili do Fialy

Česko

  7:06aktualizováno  20:45
Kdo čekal, že návštěva nového slovenského prezidenta Petera Pellegriniho pomůže k ukončení roztržky mezi českými a slovenskými politiky, může být zklamán. Začalo to přitom nadějně. „Vnímám to jako možnost definovat nově vztahy,“ řekl prezident Petr Pavel, který přivítal Pellegriniho na Pražském hradě.

„Nejsou v okolí dva jiné takové bratrské národy,“ opáčil českému prezidentovi Pellegrini. Ale vzápětí se úřad slovenské vlády pustil do premiéra Petra Fialy.

Označil za neuctivé úterní vyjádření českého premiéra, že obnovení mezivládních konzultací se Slovenskem není na pořadu dne a že podobné úvahy považuje za předčasné i kvůli zdravotnímu stavu slovenského premiéra Roberta Fica.

„Takovéto vyjádření premiéra Fialy, den před první oficiální návštěvou České republiky nově zvoleným prezidentem Petrem Pellegrinim, nepovažujeme za uctivé a napomáhající našim dobrým sousedským vztahům,“ napsal úřad.

Fiala výrok jako neuctivý nevnímá

Fiala svůj výrok za neuctivý nepovažuje. Byl podle něj naopak výrazem respektu k situaci, kdy je slovenský premiér v rekonvalescenci a není i proto možné z objektivních příčin o mezivládních konzultacích diskutovat.

„Jsem rád, že slovenský prezident Peter Pellegrini zamířil, dle nejlepších tradic, na svou první oficiální zahraniční návštěvu právě do Prahy. Rozvoj vztahů mezi našimi zeměmi je nesmírně důležitý,“ uvedl předseda české vlády na sociální síti X.

Během zhruba půlhodinového setkání ve Strakově akademii Fiala a Pellegrini jednali o stavu bilaterální spolupráce, rozvoji obranné a obranně-průmyslové spolupráce a agendě nadcházejícího zasedání Evropské rady.

„Věříme, že to zase bude posun, další pozitivní impuls ve vztazích mezi Českou republikou a Slovenskem,“ řekl český předseda vlády před příjezdem nového slovenského prezidenta do Prahy.

„To, co je důležité, že česko-slovenské vztahy se nadále rozvíjejí na všech možných úrovních, ty mezivládní konzultace to je něco nadstandardního,“ prohlásil také den před Pellegriniho návštěvou Fiala.

Aby disharmonie nebylo málo, Pellegrini na Pražském hradě řekl, že chápe reakci slovenských politiků na to, že česká strana nebude v případě výroků schvalujících atentát na slovenského premiéra Fica postupovat tak razantně.

„Chápu reakci slovenské politické scény, když v Česku bylo konstatováno, že česká strana nebude v takovém případě postupovat tak razantně, jako slovenská,“ řekl doslova Pellegrini.

Poslanecký klub nejsilnější slovenské vládní strany Směr-SD kritizoval postup české policie, která odmítla stíhat autory příspěvků na sociální síti schvalující květnový atentát na Fica ke kritice se přidal i úřad slovenské vlády.

Proti tomu se ohradil ministr vnitra Vít Rakušan. Podle něj je česká policie striktně apolitická a kritiku její práce nepovažuje za vhodnou.

Po jednání se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, s níž mluvil i o tom, že Slovensko chce protiraketovou obranu svého vzdušeného prostoru od některého ze spojenců, Pellegrini doplnil, že o tématu mluvil i s českým premiérem Fialou. Představil mu postoj slovenských úřadů, které podle něj velmi tvrdě trestají všechny, kdo přejí někomu smrt nebo vyjadřují souhlas s trestnými činy.

Je pro mě ctí dodržet tradici, řekl Pellegrini

Pellegrini na Pražském Hradě mluvil o tom, že jeho první cesta do Česka je dodržením nepsané tradice.

„A je pro mě ctí, že mohu tuto tradici dodržet,“ řekl slovenský prezident.

Mluvil také o tom, že jeho cílem je snižovat napětí ve slovenské společnosti, které vyvrcholil atentátem na Fica.

Návštěva slovenského prezidenta v Praze měla pomoci k tomu, aby k sobě špičky české a slovenské politiky k sobě znovu našly cestu poté, co se kabinet Petra Fialy ostře vymezil vůči Ficově vládě.

Zrušil společné mezivládní konzultace v reakci na to, že nová slovenská vláda pootočila zahraniční politiku Slovenska trochu jiným směrem.

Vztahy Česka a Slovenska jsou podle prezidenta Pavla definovány nejen tím, jaký je rozdíl v názoru dvou zemí na jednu, byť klíčovou otázku zahraniční politiky – což je postoj k agresi Ruska vůči Ukrajině.

„Není třeba mluvit o normalizaci vztahů,“ prohlásil ve středu Pavel. Obě země jsou podle něj provázány historicky na mnoha úrovních.

„Názory nejsou zdaleka tak rozdílné, záleží na tom, jak jsou interpretovány,“ řekl také český prezident po jednání, které trvalo zhruba hodinu a půl.

„Názory pana prezidenta jsou velmi střízlivé,“ ocenil Pellegrini názory Petra Pavla v zahraniční politice. Rozdíly v postojích obou ale i tak byly patrné.

Veškeré dosavadní návrhy ze strany Ruska k jednání o míru ve válce, kterou rozpoutal diktátor Vladimir Putin, totiž směřují podle českého prezidenta Pavla k bezpodmínečné kapitulaci.

Pellegrini zase řekl, že stále platí, že Slovensko v žádném případě nevyšle na území Ukrajiny ani jediného vojáka.

Pellegrini uctil oběti střelby na fakultě

Slovenský prezident, který se ujal funkce v polovině června, když vystřídal Zuzanu Čaputovou, už před jednáním s Pavlem uctil památku obětí prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Sešel se v Praze i s premiérem Fialou a dalšími politiky. I s bývalým prezidentem Milošem Zemanem, který ho podpořil v kampani a v Bratislavě se zúčastnil jeho nedávné inaugurace, stejně jako expremiér a šéf ANO Andrej Babiš.

Fiala mi svá slova vysvětlil, prohlásil Pellegrini

Fiala o Slovensku hovořil po úterním setkání s prezidentem Pavlem, jehož se zúčastnili i představitelé opozičního hnutí ANO. Obnovení mezivládních konzultací se Slovenskem podle Fialy není na pořadu dne; i kvůli zdravotnímu stavu premiéra Roberta Fica by takové úvahy byly předčasné, poznamenal český premiér.

Pellegrini uvedl, že o tématu s Fialou otevřeně mluvil. „On mi to vysvětlil, že to myslel v kontextu toho, když pan premiér není k dispozici ze zdravotního pohledu, tak nevidí důvod, ale jakmile se zlepší zdravotní stav pana premiéra, tak mohou začít diskutovat o obnovení těchto společných konzultací,“ řekl Pellegrini

„Mám pocit, že jsme se dostali do stavu, kde je potřeba být opatrnější u vyjádření, která velmi snadno se dají dezinterpretovat,“ myslí si slovenský prezident.

Mluvčí české vlády Lucie Ješátková uvedla, že Fiala svůj výrok za neuctivý rozhodně nepovažuje. Byl podle ní naopak výrazem respektu k situaci, kdy je slovenský premiér v rekonvalescenci, a není i proto možné z objektivních příčin o mezivládních konzultacích diskutovat, dodala.

Česká vláda oznámila v březnu, že ruší mezivládní konzultace s vládou slovenskou. „Není možné zastírat, že existují rozdílné názory na některá klíčová zahraničněpolitická témata,“ uvedl tehdy Fiala.

Ministr zahraničí za Piráty Jan Lipavský výslovně zmínil jednání slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Sešli se v Turecku, s Lavrovem se setkal také maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině, které se Česko spolu s dalšími zeměmi NATO snaží pomáhat i dodávkami zbraní, zatímco Slovensko nechce po nástupu Ficovy vlády o této formě pomoci Ukrajině ani slyšet.

Fico byl v Praze naposledy při jednání premiérů zemí V4 (Česko, Polsko, Slovensko, Maďarsko) koncem února.

„Ano, máme na některé věci jiné názory. Nevěřím na vojenské řešení konfliktu na Ukrajině,“ řekl tehdy Fico po jednání premiérů. Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání.

I okolnosti, které doprovázely středeční návštěvu Pellegriniho v Praze, ilustrovaly, že narovnání pošramocených vztahů mezi vrcholnými politiky dvou zemí, které dříve tvořily jeden stát, nebude vůbec snadné.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!