Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Peníze „špiní“ fotbal

Česko

Fotbal se stává nástrojem pro praní špinavých peněz, upozorňuje finanční agentura OECD monitorující podezřelé peněžní transakce.

PAŘÍŽ/PRAHA Když španělský fotbalový velkoklub Real Madrid oznámil v polovině června, že vyplatí britskému Manchesteru United rekordních 80 milionů liber (přes 2,4 miliardy korun) za přestup záložníka Cristiana Ronalda, i jindy otrlí fotbaloví funkcionáři nechápavě kroutili hlavami. A astronomické finanční transakce mezi fotbalovými kluby již začínají zajímat i organizace monitorující podezřelé toky peněz.

Finanční agentura FATF, která spadá pod pařížskou centrálu OECD a sleduje podezřelé finanční transakce, včera zveřejnila studii, ve které varuje před zneužíváním fotbalu k praní špinavých peněz. Upozorňuje přitom mimo jiné i na astronomické přestupové částky za hráče, které se nezmenšily ani v době celosvětové hospodářské krize.

„Přestupové částky za hráče vypadají iracionálně a jsou těžko kontrolovatelné. Přestupy probíhající po celém světě představují významnou příležitost pro praní špinavých peněz,“ uvádí studie FATF.

Kromě možné legalizace peněz z pochybných zdrojů dochází podle studie při fotbalových přestupech také k daňovým únikům a korupci. „Studie odhalila, že zejména praní špinavých peněz je ve fotbalovém sektoru rozsáhlejší, než se původně čekalo, a zvyšující se objem peněz toto riziko dále zvyšuje,“ vysvětluje studie.

FATF se zaměřila na fotbal právě kvůli stále rostoucímu objemu peněz, které se v něm pohybují. „Fotbal již není pouze hrou, stal se z něj globální průmyslový sektor,“ vysvětluje FATF.

Podle nedávné studie konzultantské firmy Deloitte dosahovala hodnota fotbalového trhu v Evropě v roce 2007 souhrnné sumy 13,8 miliard eur, což představovalo jednu desetinu celkového hrubého domácího produktu Evropské unie.

Pokračující růst objemu peněz dokládá i porovnání příjmů klubů v pěti nejvýznamnějších evropských fotbalových ligách v posledním desetiletí. Zatímco celkové příjmy klubů v Anglii, Německu, Španělsku, Itálii a Francii dosahovaly v sezoně 1996/1997 2,5 miliardy eur, v loňské sezoně 2007/2008 vzrostly souhrnné příjmy klubů na 7,9 miliardy eur.

FATF upozornila i na to, že transparentnost fotbalového trhu znesnadňují rozdílné právní formy mnoha klubů.

Na rozmanité právní formy fotbalových klubů v Česku upozorňuje také ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. „Fotbalové kluby u nás fungují jako občanská sdružení, veřejné obchodní společnosti, akciové společnosti a další,“ vysvětluje Ondráčka. „Důvodem může být to, aby se kvalifikovaly k čerpání veřejných dotací,“ dodává Ondráčka.

Právě napojení fotbalových klubů v Česku na veřejné dotace je podle Ondráčky často velmi neprůhledné. „Jelikož mnohé kluby jsou ve vlastnictví měst, dochází k situacím, kdy firmy získávají municipální zakázky za závazek, že budou sponzorovat i fotbalový klub,“ řekl Ondráčka. Transparency International proto pracuje na studii o toku veřejných peněz do sportu. Jeho výsledky hodlá zveřejnit koncem léta.

***

Přestupové částky za hráče vypadají iracionálně a jsou těžko kontrolovatelné

Autor: