Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Petr Nečas, naše Pýthie

Česko

CHLÍVEČEK

Vaše řeč budiž Ano, ano, Ne, ne. Co nad to jest, od Zlého jest. – Normalizační novinář Radek John ta slova třeba nezná, ale Petr Nečas i Karel Schwarzenberg asi přesně určí kapitolu i verš Matoušova evangelia. Smlouva, kterou včera večer spolu podepsali, je na místní poměry poměrně přesná a jednoznačná, ale řeč ji v mnoha případech zrazuje. Nejasných formulací je víc, než by bylo zdrávo. Příliš mnoho vět jsou slovní cvičení, jejichž faktický význam je téměř nulový. Vláda „zváží“ se objevuje v textu osmkrát, „bude usilovat“ šestnáctkrát a „navrhne“ dokonce dvacetkrát.

Navzdory předchozím posměškům jde o docela přesný a konkrétní dokument. Mimochodem kopíruje model, který prosadili před třemi lety nováčci zelení: přesné termíny jednotlivých kroků (a už tenkrát šlo z termínů vytušit, že Velká Julínkova Reforma je načasovaná tak nešťastně, že nejspíše neprojde).

Ambiciózní dokument sám v sobě skrývá mnohé taje a rozpory. Hned první stěžejní bod je ústavní zákon, který by zakotvil „finanční ústavu“; tedy technickou pojistku, aby poslanci nemohli svévolně zvyšovat státní výdaje. Jednoznačně skvělý plán – ale už na něm si koalice může vylámat zuby. Ke schválení potřebuje tři pětiny poslanců (tedy 120, má nanejvýše 118) a tři pětiny senátorů (má 44, potřebovala by 48). V Senátu však je situace jednodušší: stačí tři pětiny přítomných. Pokud by vládu podpořili nezařazení lidovci jako Petr Pithart, Jiří Čunek či Rostislav Slavotínek, stačilo by, pokud dva tři socialisté nedorazí na hlasování. Na druhou stranu mohou kartami pořádně zamíchat doplňovací volby, třetina senátních křesel může změnit své ctěné zasedatele...

Čtením koaliční smlouvy člověk objeví, jaká jsou skutečná úhlavní rizika republiky: jedním z nejzásadnějších problémů je... postgraduální vzdělávání lékařů! Ano, toto osudové téma zabírá ve smlouvě celých šest odstavců (penzijní reforma pouhé čtyři). Podivně pythická je koalice v otázce, kterou sám premiér označil za zcela klíčovou: v důchodech. Čteme: „Vláda bude respektovat závěry Bezděkovy komise k reformě důchodového systému, včetně jejího financování.“ Cože? Nečas s Kalouskem souhlasí, že každému klesnou odvody na sociální pojištění z 28 na 23 procent, souhlasí tedy s padesátimiliardovým propadem příjmů? Zcela zruší spodní sazbu DPH, tedy znatelně a skokově zdraží chleba, pleny, teplo, zdravotní i sociální péči? To by byla největší bomba, jakou zatím koalice oznámila. Řádově větší než přímá volba prezidenta či stovka za den ve špitálu.

Není to však jisté. Hned následující věta praví: „Vláda bude vycházet ze závěrů komise v co nejvyšší možné míře s ohledem na co nejnižší dopady na nejzranitelnější skupiny obyvatel.“ – Jak to tedy je, pane premiére? Platí věta první, nebo věta druhá? Ano, ano, Ne, ne? Prase se v tom možná vyzná, my z Chlívku ne.

O autorovi| PETR KAMBERSKÝ redaktor LN