Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav

jen za 89 Kč/měsíc

Phelps je po trestu zpět. Vyhrál i prohrál

CHARLOTTE V ležérním vzezření, s bradkou a v plavkách z roku 2004, které mnozí označili za starožitnost, se fenomenální americký plavec Michael Phelps poprvé po tříměsíčním trestu za kouření marihuany objevil na závodech. Stalo se tak v závěru týdne na mítinku v Charlotte.

Navzdory tomu, že plavci se zpravidla na závody holí, i přes „starobylé“ plavky se mu ale dařilo – vyhrál kraulařskou dvoustovku (1:46,02) a poloviční trať motýlkem (51,72), v nichž triumfoval i v Pekingu. Na obou tratích teď překonal vlastní rekordy mítinku z roku 2006.

„Už jsem se strašně těšil na závody,“ prohlásil třiadvacetiletý Phelps, který v Charlotte závodil poprvé po devíti měsících, kolik uplynulo od jeho pekingského výlovu osmi zlatých medailí.

Jeho výkony překvapily i kouče Boba Bowmana. „Proti plánu jsem trochu napřed,“ uznal s úsměvem Phelps. „Po takové pauze jsem netušil, co od sebe můžu čekat, ale nakonec to byl excelentní začátek,“ dodal.

Na jeho první vystoupení po olympiádě dorazili reportéři dokonce i z Francie či Japonska. „Tolik kamer a fotoaparátů snad nebylo ani v Pekingu,“ poznamenal majitel celkem 14 zlatých olympijských medailí, který se po hrách věnoval natáčení reklam a akcím sponzorů a s tréninkem začal až v lednu. Poté však vypukla jeho marihuanová aféra.

Peirsol svou trať neopustí Sobota byla opět ve Phelpsově režii – takřka na den přesně po roce prohrál závod. Na znakařské stovce, kterou Phelps dlouho na velkých závodech neplaval, jej jasně porazil Aaron Peirsol. Ten tuto trať ovládl i v Pekingu ve světovém rekordu 52,54 a 17. května 2008 byl na dvojnásobné trati posledním Phelpsovým přemožitelem.

„Bez ohledu na disciplínu nemám rád porážky. A Aaron má teď lepší bilanci v našich soubojích,“ konstatoval Phelps, který prý chce znak zařadit do svého programu pro Londýn 2012. „Já chci ale v Londýně zase vyhrát,“ kontroval pětadvacetiletý Peirsol.