Sobota 29. června 2024, svátek má Petr, Pavel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Plynu zbývá na sto padesát let

Česko

Do budoucna musíme hledat nové zdroje zemního plynu a nespoléhat se jen na Rusko, říká Josef Kastl, generální sekretář České plynárenské unie.

* LN Profesor Pačes ve své energetické zprávě uvedl, že velkou budoucnost z hlediska energetiky má zemní plyn. Poroste význam plynu jako suroviny pro výrobu elektřiny?

Podíl plynu na původu elektřiny v Evropě činí dvacet jedna procent, v Česku pouze čtyři procenta. Klasická elektrárna na plyn vyrábějící elektřinu u nás v podstatě neexistuje. Přichází doba, kdy je nutné nahradit uhelné elektrárny novými zdroji. V situaci tenčících se zásob uhlí a s omezenými možnostmi jejich náhrady je jedním z řešení plyn, jehož kladem je vysoká účinnost procesu přeměny plynu na elektřinu a nižší nároky na chladící výkon plynových elektráren v porovnání s klasickými zdroji, nižší nároky na investiční výdaje a podstatně kratší doba výstavby.

* LN Na začátku července opět zdražoval plyn. Stojí za tím jenom rostoucí cena ropy, nebo i jiné faktory?

V energetice existuje určitá provázanost. Často se mluví o tom, že cena plynu je vázaná na cenu ropy. To je pravda, ale je potřeba říct, že na ropu se vážou v dnešní době veškeré suroviny. Všichni producenti, od uhlí po uran, jsou závislí na ropě. Takže ano, ropa je ten cenový indikátor, a zdražuje a bude zdražovat všechny energie.

* LN Nestojí za zdražováním plynu i ten fakt, že na českém trhu má dominantní pozici RWE, který si tímto může určovat ceny?

Je pravda, že RWE míval celých sto procent trhu. To už je ale minulost a nyní se jeho podíl pohybuje nad sedmdesát procent. Z toho je patrné, že tento argument už je passé, protože konkurence tady je. Na druhou stranu současná konkurence je stále spíše pseudokonkurencí. Tyto firmy ale převzaly lukrativní zakázky dodávek plynu velkým firmám, což znamená, že pro domácnosti se nic moc nemění a nemají možnosti změny dodavatelů.

* LN Jak je na tom Česká republika v momentě, kdy by došlo k přerušení dodávek plynu z Ruska, což se nedávno stalo?

Všechno je podmíněno smluvenými kontrakty, které počítají s určitými výkyvy v dodávkách. Navíc i proto má Česká republika podzemní zásobníky, které jsou schopny dodávat potřebný plyn.

* LN Přesto je Česko a v podstatě celá Evropa závislá na dodávkách z Ruska. Nemůže Rusko tímto způsobem vydírat Evropu?

To si nemyslím už z toho důvodu, že Rusko potřebuje peníze ze zemního plynu stejně jako Evropa potřebuje surovinu. Navíc Evropa je spolehlivý partner, který platí. Jde o vzájemnou spolupráci a ne rivalitu. Je zajímavé, že tato spolupráce dobře fungovala i za dob Sovětského svazu. Je to proto ryze obchodní záležitost.

* LN Naše země je důležitou tranzitní zemí, přes niž jde plyn do západní Evropy. Jaká je v tomto pohledu pozice České republiky?

Pozice je dobrá, přesto je z hlediska budoucí bezpečnosti a spolehlivosti dodávek třeba hledat nové zdroje, nejen z Ruska.

* LN Jaké jsou další zdroje?

V prvé řadě je to Norsko. Zásoby ale docházejí, takže k dalším možným zdrojům patří střední Asie, Blízký a Střední východ, severní Afrika.

* LN Jak je to v případě skutečné odstávky plynu? Je to tak, že máme zásoby na devadesát dní?

To záleží na momentální spotřebě. Teď v létě se samozřejmě spotřebuje méně plynu než v zimě. Ale platí, že kapacita zásobníků je kolem 3,1 miliardy kubíků, roční spotřeba je přitom devět miliard kubíků. Obecně platí, že Česko je schopno pokrýt devadesát dní. Navíc vlastníci pozemních zásobníků chtějí do roku 2013 zvýšit kapacity na 4,1 miliardy

* LN Hodně se řeší, jak dlouho vydrží ropa. Jak je to v případě plynu?

Existují statistiky, že zásoby ropy jsou na čtyřicet let, zemního plynu na šedesát let. Jsou tu ale další už objevená a prozkoumaná naleziště, u nichž se ale neví, kolik plynu tam je. Odhady ale mluví o sto padesáti letech. Dobré je, že šedesát procent těch potenciálních zdrojů je v Evropě.

* LN Z tohoto pohledu tedy má plyn v Evropě budoucnost?

To ano. Samozřejmě se nelze spoléhat jen na jednu surovinu. Přesto je jasné, že velký potenciál mají například paroplynové elektrárny, a to spíše ty malé, kterých bude víc než velkých, a budou proto schopny při nějaké krizi dodávat energii svým zákazníkům.

* LN Plynaři propagují auta na plyn. V dopravě ale zatím k žádné výrazné změně ve prospěch plynu nedochází...

Celý svět už hledá alternativy k ropě. Jednou z variant je i zemní plyn, který má přínosy pro zlepšování životního prostředí. Splňovat ekologické normy umějí i naftové motory, jenže auta na plyn splňují už nyní normy, které začnou platit až v následujících letech.

* LN Tím ale řidiče asi moc nepřesvědčíte...

Samozřejmě jsou důležité úlevy na ekologické, spotřební nebo silniční dani, které jsou do roku 2011 nulové. Poté se budou postupně v tříletých cyklech zvyšovat. Na pohonných hmotách se tak dá ušetřit až padesát procent. Problémem ale je nedostatek čerpacích stanic, kterých se má postupně vybudovat sto za zhruba jednu miliardu korun. Hlavním problémem je, že alternativním palivům se vždycky daří v zemi, která nepatří k těm bohatým. Viz státy Latinské Ameriky, Pákistán, Čína. Na druhém pólu jsou Spojené státy...

* LN Ropa i zemní plyn neustále zdražuje. Jaké máte prognózy ohledně cen do budoucna?

Dnes jsou zmateni odborníci na celém světě. Já se držím jednoho pravidla. Pokud někde neúměrně rostou ceny, je výhodné do tohoto odvětví investovat, do průzkumu, těžby, technologií. Tím se zvýší na trhu nabídka těchto surovin a celá bublina splaskne.

Autor: