Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop

jen za 89 Kč/měsíc

Plzeň se vrátila na vítěznou vlnu

Suverénní lídr fotbalové ligy vyhrál doma nad Teplicemi 4:2 a odčinil týden starou první porážku sezony

PLZEŇ Žádné další klopýtnutí, fotbalisté Plzně si ve včerejším zápase s Teplicemi počínali jak rodilí mluvčí ve slovním souboji se snaživým, ale koktajícím cizincem. Po domácí výhře 4:2 najeli zpátky do vítězných kolejí, ze kterých je minulý týden nečekaně vytlačila Mladá Boleslav.

„Jsem rád, že se nám podařilo znovu zvítězit a pokračovat před domácím publikem v atraktivním i úspěšném výkonu,“ těšilo plzeňského trenéra Pavla Vrbu, jehož svěřenci nenavázali na první porážku v této sezoně. Další zaváhání suverénní lídr české ligy nepřipustil a na nejbližší konkurenty má dvanáctibodový náskok. „Ale na rozmluvy o titulu si ještě počkám několik zápasů,“ dál odmítal Vrba.

Začátek utkání ve Štruncových sadech měl přitom pro plzeňské fanoušky smutný nádech. Svíčkami, transparenty a minutou ticha se loučili s jedním ze svých vůdců, který v polovině října tragicky zemřel při výjezdu do Brna. Přejel ho vlak. „Měli jsme to v hlavách a nezačínalo se nám zrovna lehce,“ přiznal i záložník Pavel Horváth.

Na neveselou událost však mohl zapomenout už po devíti minutách. Hned při prvním rohovém kopu doputoval míč k neobsazenému Milanu Petrželovi a záložník ho s přehledem uklidil za záda teplického brankáře Tomáše Grigara.

Tlak Západočechů, kteří v lize nad Teplicemi nevyhráli ani jedno z předchozích šesti střetnutí, pokračoval a přinášel další šance. Svou kvalitu ale začali postupně prokazovat také hosté, kterým stále patří čtvrté místo v tabulce, a atraktivita šlágru kola rostla.

Suverénní lídr ligy však brzy zvýšil náskok. Tentokrát skóroval z rohového kopu hlavou obránce David Bystroň. „Hráli jsme s nejsilnějším týmem v lize a zlomily nás standardní situace. Mrzí mě hlavně naše individuální chyby,“ zoufal si teplický kouč Jiří Plíšek.

Teplice dokázaly jen snižovat Jeho svěřenci sice slavili čtyřikrát za sebou ligové vítězství, ale včera byly jejich šance na prodloužení série minimální. Zvlášť když si ve druhém poločase desátý gól sezony a samostatnost v čele tabulky ligových střelců vysloužil útočník Jan Rezek. Měl štěstí, že se balon odrazil zrovna k němu, před osamoceným ležícím gólmanem stáli spolu s ním dva spoluhráči.

Dvě minuty poté sice hosté snížili a do konce utkání přidali ještě jednu trefu, ale k bodům jim to nestačilo. Naopak Petržela přidal druhý gól v utkání krásnou střelou z úhlu přesně do šibenice. Až se trenér Vrba chytil překvapením za hlavu. „Nečekal jsem to. Všichni tu v Plzni víme, že normálně je to náš největší palič,“ smál se Vrba.

***

Viktoria Plzeň 4 FK Teplice 2

Branky: 8. a 81. Petržela, 33. Bystroň, 57. Rezek - 59. Matula, 84. Vondrášek. Rozhodčí: Bílek - Ubias, Jiřík. ŽK: Petržela, Horváth, Pavlík - Matula, Rosa. Diváci: 6657. Poločas: 2:0. Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Navrátil, Bystroň, Limberský - Rada - Petržela (86. Brezinský), Kolář, Horváth, Rezek (90+1. Jiráček) - Bakoš (67. Duriš). Teplice: Grigar - Siva, Smejkal, Matula, Rosa - Hošek (56. Došek) - Vondrášek, Ljevakovič (77. Zoubele), Stožický (82. Kalivoda), Čajič - Mahmutovič.