Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Po Evropě 19. století se nám nestýská

Česko

POLEMIKA

Miloslav Bednář, místopředseda Strany svobodných občanů, předpovídá Evropské unii brzkou zkázu a dopouští se i nehorázného tvrzení, že prý „Evropská unie je hlavně německý a k němu přidružený slabší francouzský projekt, jak ovládnout Evropu a zlikvidovat její demokracii“ (Další marný pokus o Neevropu, LN 1. července). Často se prý tak děje „cestou klamu, podvodu a i arogantních výhrůžek“.

Opravdu netuším, proč by měla kolébka demokracie Francie a vzorná demokracie německá (jejíž úrovně ještě nedosáhla ani ta naše!) usilovat o likvidaci demokracie. Evropská unie je naopak jedinečným ryze demokratickým, mírovým, sociálním a humanitárním projektem, který usiluje o jednotu v různorodosti.

Rád bych autorovi připomněl zejména to, co často už považujeme za samozřejmost, co ale po staletí samozřejmé nebylo: Evropa se stala prostorem míru. Evropa se kromě toho stala prostorem svobody, hluboké kooperace, respektování lidských a sociálních práv a domovem nové společné měny, která má v dnešním globalizovaném světě pro Evropany ohromné ekonomické výhody, a to i přes všechny potíže, se kterými se potýká. Měnové problémy mívá však i dolar či jen.

Kdyby si pan Bednář alespoň přečetl jím kritizovanou Lisabonskou smlouvu, tak by nemohl takový nespravedlivý útok na EU napsat. Autor považuje otce zakladatele evropské integrace za „nepříliš vzdělané a demokraticky založené“. Pokud se ale on sám považuje za dostatečně vzdělaného, tak by si měl Lisabonskou smlouvu nejprve prostudovat. Pak by totiž pochopil fungování EU po Lisabonu a nemohl by psát nesmysly o „demokratických deficitech“. Měl by pochopit, že EU nejsou „oni“, ale „my“. My všichni, kteří demokraticky vybíráme své zástupce do grémií EU. Evropská unie se chápe jako unie regionů a nesnaží se regionální specifika likvidovat, nýbrž regiony posilovat, a to nezávisle na bývalých státních hranicích, které je nesmyslně rozdělovaly. Zdá se mi, že Strana svobodných občanů nahlíží na dnešní svět z úhlu první poloviny 20. či spíše 19. století. Po Evropě těch dob se však občanům České republiky zřejmě moc nestýská, vždyť SSO získala v posledních parlamentních volbách i přes masivní podporu z Hradu pouhých 0,74 procenta, tedy 38 894 hlasů.

O autorovi| Milan Březina, Praha

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!