Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Počet farmářských trhů roste

Česko

PRAHA V Česku s různou pravidelností funguje již více než stovka farmářských trhů. Největší počet z nich – zhruba čtvrtina – se koná v Praze.

Vyplývá to z databáze trhů na informačním portálu Bio-info.cz. Trhy, na nichž zemědělci či malovýrobci potravin nabízejí své zboží, se staly hitem loňského roku nejprve v hlavním městě, poté se rozšířily i do dalších regionů.

Trhy obnovují v Česku téměř zaniklou tradici pouličního prodeje potravin. Nabízejí většinou lokální výpěstky a potraviny. Jejich sortiment je do velké míry ovlivněn ročním obdobím, na němž je závislá především nabídka ovoce a zeleniny. Na trzích jsou k dostání také mléčné výrobky, uzeniny, vejce, med, pekařské výrobky, květiny, víno či pálenky od tuzemských výrobců. Většina trhů přes zimu nefungovala, jejich sezona se od března znovu postupně rozjíždí a stále přibývají nová místa pro jejich konání. Zájem farmářů a menších výrobců potravin o přímý prodej výrobků roste, protože za ně dostávají lépe zaplaceno a nemusejí se dělit o marži s obchodníky, jejichž podíl na konečné ceně výrobků se podle zemědělců stále zvětšuje. Spotřebitelé pak v neobvyklých způsobech prodeje hledají alternativu k supermarketům, jejichž nabídku někteří z nich kritizují kvůli kvalitě nebo neosobnímu prostředí.

„Pro zemědělce je tento přímý prodej dalším zdrojem příjmů a zároveň možností propagace jejich výrobků. Pro spotřebitele je to příjemná alternativa k nákupu v běžných obchodech, výrobci nabízejí čerstvé potraviny, které produkují v malém množství, a nemají tudíž obvykle možnost proniknout s nimi do široké tržní sítě,“ řekla mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková. „Rozdíl pro zákazníka a další přednost oproti nabídce běžné tržní sítě jsou právě tradiční, čerstvé potraviny a speciality, jaké jinde nenajde,“ dodala.

Ministerstvo chce spolu s pořadateli farmářských trhů vytvořit kodex pro jejich fungování. Spotřebitel, který si na tržišti označeném jako „farmářské“ v budoucnu koupí potravinu, by tím měl získat záruku domácího původu a čerstvosti koupeného produktu.

V některých případech totiž prodejci klamali zákazníky. Na trzích nabízeli zboží, které předtím nakoupili ve velkoobchodě, a vydávali je za čerstvý výrobek přímo od pěstitele či za regionální specialitu. Na kvalitu potravin na trzích dohlíží namátkově i Česká obchodní inspekce. Například loni v říjnu dostala podnět, aby zkontrolovala trh v Pardubicích. Kontrola ale našla jen chybějící cenovky.

Farmářské trhy chce podpořit i ministerstvo životního prostředí. Šéf resortu Tomáš Chalupa proto vyhlásil průběžnou výzvu k žádosti o grant na jejich zřizování po celém Česku. Fond disponuje celkem pěti miliony korun. Obce, města nebo neziskové organizace mohou získat až 150 tisíc korun.

***

Výrobci nabízejí produkty, se kterými nemohou proniknout do široké tržní sítě

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!