Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podle čeho se dá poznat seriózní e-shop

Česko

Platit kartou na internetu byste měli jen v seriózních e-shopech. Jinak riskujete, že vám někdo vykrade účet. Ačkoli stoprocentní jistotu nebudete mít nikdy, podle Radka Smolíka, odborníka přes zabezpečovací systémy, můžete seriózní e-shopy poznat podle následujících pravidel.

1. Na jejich webu by měla být loga, která informují o bezpečnosti serveru. „Když si ale někdo vyrobí klamavý e-shop, tak si tam taková loga zcela jistě dá,“ říká Smolík. Spoléhat se jen na logo tedy nelze.

2. Dejte si pozor na super výhodné nabídky. „Pokud uvidím webshop, na kterém je vše třeba o polovinu levnější než jinde, okamžitě ze stránek odejdu a už se na ně nikdy nevrátím,“ radí odborník s tím, že byste pravděpodobně žádné zboží ani nedostali. Ti, kteří spravují web, by ale zjistili potřebné informace k tomu, aby začali prostřednictvím vaší karty nakupovat na jiných stránkách.

3. Webshop, který se zdá být seriózní, si nejprve vyzkoušejte tím, že na něm provedete menší nákup. Můžete tak vyhodnotit, zda vše probíhá korektně.

4. V adresním řádku by mělo být https, nikoli jen http. Písmeno „s“ označuje, že je spojení mezi webserverem a počítačem návštěvníka šifrované.

5. Pokud bude webshop vyžadovat, abyste jako login použili svoji e-mailovou adresu, odejděte z něj. „Je to známka toho, že lidé, kteří server provozují, jsou bezpečnostní ignoranti,“ varuje Smolík.

A proč? Hackeři totiž často staví webshopy, do kterých se lidé logují přes svoji e-mailovou adresu. „Představte si, že si někdo udělá webshop, kde bude nabízet levnější zboží a jako přihlašovací login bude e-mailová adresa. Lidé, kteří si něco objednají, zadají informace o platební kartě. A jako heslo si pak většina lidí zadává stejné heslo jako k e-mailu. Tím pádem se hacker dostane i do e-mailu a může zjistit další údaje, jako je adresa apod., jež některé seriózní e-shopy vyžadují. Spousta lidí zadává do e-mailů skutečné údaje,“ vysvětluje Smolík.

***

Všimnete si podvodné internetové adresy? A) 154.221.10.13/banka.cz/ B) platby.banka.cz/login.htm C) www.banka.cz.platby.cz/ D) www.platby.cz.banka.ru/ Jediná adresa, která se nejeví jako podezřelá, je pod písmenem B. U ostatních se dost pravděpodobně jedná o phishing. Vždy byste měli zkontrolovat konečnou část adresy

Příklad připravil Radek Smolík

Autor: