Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podoba reformy šokuje, byla ale avizovaná

Česko

ANALÝZA

PRAHA Lhali, nebo nelhali? O nezbytnosti důchodové reformy se debatuje již mnoho let. Stanovení konkrétních opatření a jejich časového harmonogramu ale vyvolalo zděšení a kontroverze.

Prvním krokem reformy se má stát pro mnohé lidi nečekané zvýšení daně z přidané hodnoty. A to razantní – podle původních plánů se měla spodní sazba daně z přidané hodnoty již letos zvednout z 10 na 20 procent. Vláda sice včera tento záměr korigovala – v příštím roce se daň navýší pouze o čtyři procentní body a v dalším roce o další 3,5 procentního bodu. Stále ale platí, že reformu si budeme muset alespoň částečně předplatit.

Pro ekonomy byla tato skutečnost zřejmá. Transformační náklady reformy obejít nelze. A upozorňovaly na to v předvolebních programech i některé politické strany. Přestože se strany vládní koalice před volbami shodovaly na tom, že nechtějí zvedat přímé daně, připouštěly, že transformační náklady budou hrazeny z nepřímých daní (kam spadá i daň z přidané hodnoty) a z privatizačních výnosů.

K závěru, že k zaplacení důchodové reformy je potřebné využít DPH, došli i nezávislí ekonomové.

Studie expertní komise vedené Vladimírem Bezděkem například navrhovala, aby byly odvody do státního pilíře financování důchodů sníženy o pět procent. Kompenzovat propad příjmů mělo navýšení sjednocení sazeb DPH na 19 procent. Přestože Bezděkova komise navrhovala, aby bylo umožněno ze státního pilíře vyvést do penzijních fondů tři procenta, jejich náhradu již neřešila.

S navýšením spodní sazby DPH na 19 procent počítali i ekonomové v Národní ekonomické radě vlády (NERV). Ani NERV ale neodpověděl na otázku, čím by se měl nahradit výpadek spojený s vyvedením části peněz do penzijních fondů. Podobně jako Bezděkova komise, NERV plánoval, že navýšení DPH pokryje výpadek spojený se snížením odvodů na sociální pojištění.

Otevřenou otázkou dlouho zůstávalo i to, zda-li mají být odvody části pojištění ze státního pilíře do penzijních fondů povinné, či dobrovolné. Občanští demokraté a TOP 09 i Věci veřejné v předvolebních programech navrhovali, aby bylo možné ze státního pilíře vyvést čtyři procentní body ze sociálních odvodů za předpokladu, že si poplatník připlatí alespoň dva procentní body ze svého. Naopak ekonomové upozorňovali, že spoření v penzijních fondech by mělo být povinné.

***

Jaké reformy penzí slibovaly strany ve svých předvolebních programech:

ODS

spoléhání se na průběžný státní systém přivede budoucí důchodce k chudobě lidé by měli mít dobrovolnou možnost vyvádět čtyři procentní body ze sociálního pojištění do penzijních fondů, minimálně dvěma procentními body by ale zároveň museli přispět ze svého na důchod vlastních rodičů by poplatník mohl přispět jedním procentním bodem ze svého sociálního pojištění veškeré privatizační příjmy půjdou na financování penzijní reformy

VV

je nezbytné oddělit důchodový rozpočet od státního rozpočtu lidé by měli mít dobrovolnou možnost vyvádět čtyři procentní body ze sociálního pojištění do jediného státního penzijního fondu. Kdo se rozhodne peníze převést, získá od státu dvojnásobnou státní podporu na penzijní připojištění. budoucí penze vyplácené státem by měly být jednotné, zbytek by záležel na individuálních úsporách věk odchodu do penze bude 65 let a nebude se zvyšovat ti, kdo budou vydělávat alespoň dvojnásobek průměrné mzdy, nebudou moci během výdělečné činnosti pobírat od státu důchod

TOP09

stávající průběžný systém je dlouhodobě neudržitelný lidé by měli mít dobrovolnou možnost vyvádět čtyři procentní body ze sociálního pojištění do penzijních fondů, minimálně dvěma procentními body by ale zároveň museli přispět ze svého na důchod vlastních rodičů by poplatník mohl přispět dvěma procentními body ze svého sociálního pojištění výpadek příjmů průběžného systému kvůli vyvádění části penez do penzijních fondů pokryjí aktiva ČEZ a nepřímé daně

ČSSD

stávající systém financování je potřebné zachovat posílit systém dobrovolného důchodového připojištění minimální důchod má činit 1,2 násobek životního minima

Autor: