Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pohonné hmoty: zvykejme si na ceny přes 30 Kč za litr

Česko

Ropa. Strategická surovina, o níž se s nadsázkou nebo bez ní dá říci, že řídí světovou politiku a ekonomiku. Letos se očekává, že ačkoli slabší růst světového hospodářství částečně utlumí růst ceny černého zlata, k poklesu nemusí dojít.

Za pouhých šest let cena ropy v amerických dolarech vzrostla pětkrát. Nám zmírnilo tento raketový růst posilování koruny, takže ve stejném období vzrostla cena ropy přepočtená na koruny „pouze“ trojnásobně. Znamená to pro nás, že si budeme stále více zvykat na ceny nafty a benzínu přesahující hranici 30 korun za litr. To je to, co si s růstem ceny ropy každý nejvíce spojuje.

Nezdražuje však jen ropa, zdražují také další energetické suroviny, které jsou její možnou náhradou - například zemní plyn letos meziročně zdražil o 3,5 procenta -a my to vidíme na růstu účtů za elektřinu (nárůst o 7,9 procenta) nebo teplo (nárůst o 3,8 procenta). I biopaliva stojí za zdražením chleba či mléka Nezapomeňme ani na biopaliva, která by měla pomoci řešit problém nedostatku ropy i problémy s globálním oteplováním - i kvůli nim nám v loňském roce výrazně zdražily potraviny. Například chleba o 24 procent, mléko o 31 procent.

Energie však zdražuje nejen nám, ale také podnikům produkujícím zboží a služby. Tím jim rostou výrobní náklady, které podniky následně promítají do konečných cen svých výrobků. Pokud se k vyšším nákladům na energie navíc přidají další negativní vlivy - například u potravin vyšší spotřeba v bohatnoucích asijských státech a neúroda kvůli suchu v některých významných produkčních oblastech - může náhlý skokový růst působit jako blesk z čistého nebe.

Stejně jako u nás, vysoká cena ropy působí i v dalších státech. Spolu s dopady krize na trhu rizikových hypoték ve Spojených státech amerických povede následná nižší poptávka - vysoké ceny totiž omezí utrácení obyvatel - v letošním roce ke zpomalení růstu ve světě. A na to by mohla být naše exportně orientovaná ekonomika citlivá.

Nepříjemná kombinace zpomalení růstu a vyšších cen Takže se můžeme přichystat na nepříjemnou kombinaci zpomalení -čekáme, že hrubý domácí produkt (HDP) poroste o 4,3 procenta, zatímco loni činil růst HDP 6 procent - a vyšších cen. Na růst cen energií už si pomalu zvykáme, zvyšují se už několik let. Růst ceny elektřiny pokračuje letos v lednu (o 9,1 procenta), teplo vyráběné z uhlí podraží o 16 procent a teplo vyráběné z plynu o 9 procent. U samotného plynu odhadujeme, že jeho cena v letošním roce poroste o 10 procent.

První vlnu masivního zvyšování cen potravin jsme zažili loni na podzim. Tím by měl být prostor pro růst jejich cen na nějakou dobu vyčerpán. Ale pokud se podmínky nezmění, není vyloučeno, že se podobné lavinové skoky cen potravin budou opakovat i v budoucnu.

Příčin rychlého růstu ceny ropy je celá řada. Ale tou nejvýznamnější je růst spotřeby v prudce se rozvíjejících asijských státech. Zároveň s rostoucím apetitem po energii v Asii se vyčerpávají snadno dostupná ložiska ropy, její těžba se stále více přesunuje na obtížně dostupná místa a náklady na těžbu rostou.

Akutní nedostatek černého zlata může přijít rychle Růst spotřeby a zhoršené možnosti zvyšování těžby vedly k situaci, kdy je jen malý rozdíl mezi těžbou a spotřebou ropy. Jakékoliv narušení těžby proto může rychle vést k akutnímu nedostatku tohoto černého zlata. Státy se toho bojí a snaží se zvyšovat strategické rezervy. Ropa také stále více zajímá dlouhodobé investory. Nevypočitatelně kolísající kurzy měn vedou k hledání něčeho „hmatatelnějšího“, vedle tradičního zlata se v této roli uplatňují i suroviny. Na možném nedostatku ropy se přiživují i spekulanti, kteří při jakémkoliv náznaku problémů ženou cenu prudce vzhůru.

V neposlední řadě cenu ovlivňuje politika kartelu OPEC, který se snaží stabilizovat ceny ropy - prostřednictvím omezování těžby-, což ovšem zatím vede spíše k podpoře růstu ceny. Slabší růst světové ekonomiky částečně utlumí tlak na růst cen ropy, ovšem výrazný pokles ceny této strategické suroviny je málo pravděpodobný.

***

NOVINKY A ZMĚNY

Začátek roku bývá obdobím mnoha novinek a změn. Proto jsme pro vás připravili třídílný seriál - Průvodce LN novým rokem 2008.

Od středy 2. ledna do dneška jste mohli v LN každý den na pěti stranách najít přehled toho nejdůležitějšího, co vás v právě započatém novém roce čeká.

Dnes se na straně II dozvíte, jaký vývoj se dá očekávat na trhu s nájemním bydlením a o kolik podražily energie.

Také, kdo potřebuje povolení k vypouštění odpadních vod a k odběru vody ze studny.

Stranu III jsme věnovali televizi - přečtete si, co se letos chystá v oblasti digitalizace, co už se povedlo a co naopak ne. Přinášíme také přehled osmi nových digitálních televizních stanic. Chcete vědět, jestli ve vašem městě zdražila nebo zdraží MHD? Pak se podívejte na přehled cen hromadné dopravy v krajských městech na straně IV. Na této straně se též dozvíte, co všechno bude možné provádět na tzv. Czech POINTech a kolik jich letos v ČR přibude. Připomínáme také druhy dokladů, které je potřeba vyměnit. V menším materiálu se také věnujeme zdražení poštovních služeb.

Může ropa za zdražování?

Za posledních šest let vzrostla ceny ropy v amerických dolarech pětkrát. U nás zmírnilo tento rychlý nárůst posilování koruny, takže cena ropy přepočtená na koruny vzrostla za posledních šest let „jen“ třikrát.

Proč ropa zdražuje? Nejvýznamnějším důvodem růstu ceny ropy je zvyšující se spotřeba v rychle se rozvíjejících asijských státech. Spolu s rostoucí asijskou poptávkou po energii se vyčerpávají snadno dostupná ložiska ropy. Její těžba se tedy musí přesouvat na hůře dostupná místa a náklady na těžbu tak rostou. Na možném nedostatku ropy se přiživují i spekulanti na trhu, kteří při jakémkoliv náznaku problémů ženou cenu prudce vzhůru. Cenu ropy ovlivňuje také postup kartelu OPEC (Organization of Petroleum Exporting Countries - Sdružení států vyvážejících ropu), který se snaží ceny ropy stabilizovat prostřednictvím omezování těžby. To ale zatím růst ceny ropy spíš podporuje.

Co ovlivňuje cena ropy * cenu pohonných hmot (benzin, nafta) * cenu energetických surovin, které jsou možnou náhradou ropy -zemní plyn, elektřina, uhlí, biopaliva apod. - následkem růstu jejich ceny se zvyšují nejen náklady na bydlení, ale i ceny potravin a dalších produktů, jejichž výrobcům se zvýšily náklady na energie

Jak bude cena ropy letos ovlivňovat spotřebitelské ceny

Jan Bureš, analytik ČSOB: * Významější vliv dražší ropy na spotřebitelský koš nečekám - počítám s poklesem ceny ropy ve druhém čtvrtletí 2008 k 75 americkým dolarům za barel (především kvůli slabšímu ekonomickému růstu v USA a Evropské měnové unii. Benzin může podle mne v Evropě zlevnit ještě o něco více než ropa. Přímé dopady na ceny pohonných hmot by tak měly být spíš pozitivní - pohonné hmoty do května díky levnějšímu benzinu a levnější koruně spíše zlevní. * Na druhé straně se mohou vyšší ceny ropy se zpožděním projevit ve zdražování veřejné dopravy - ta zdraží v průměru o 10 %, na čemž má ale podíl i zvýšení DPH. Vyšší ceny pohonných hmot již dnes přispívají k růstu cen potravin. Primární důvody růstu cen potravin jsou ale jiné: špatná světová úroda, hlad po biopalivech a zvýšení DPH. * V případě ostatních položek českého spotřebitelského koše by ml být vliv ceny ropy zanedbatelný.

Graf

Vývoj ceny ropy a pohonných hmot v roce 2007

O autorovi| Luboš Mokráš, ekonom autor je analytikem České spořitelny

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!