Pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie hledá lepiče plakátů ČSSD

Česko

Propagovaly ČSSD a pravdivě. Strana se ale k volebním plakátům z letošního jara nezná: musela by platit škody. A tak stále nechává policii pátrat po neznámém pachateli, který oranžové letáky „lepil bez jejího vědomí“.

ZLÍN Letošní supervolební rok se několika obcím na Zlínsku prodraží - musejí zaplatit čištění a opravy majetku, který oblepily plakáty propagující sociální demokraty. Škodu nikdo nezaplatí.

Když po ČSSD chtěli odškodnění za poničené autobusové čekárny a další místa, politici jen konstatovali: my nic takového neudělali ani nezadali. Starostové se proto obrátili na policii. Jenže ta uvázla na tom stejném: pachatel neznámý.

Začala hledat jak svědky lepení, tak případně toho, kdo si zakázku zadal. Ale marně. „Pachatele se bohužel zatím nepodařilo najít. Ani žádné poznatky od veřejnosti jsme nedostali, nepřihlásila se žádná tiskárna, ve které by mohly plakáty vzniknout,“ potvrdila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Přitom zlínští policisté vyzvali ke spolupráci jak obyvatele nejpostiženějších obcí Provodov, Hvozdná, Karolín, Tlumačov a Hostišová, tak majitele tiskáren. Od těch chtěli vědět, zda si tisk plakátů propagujících Zdeňka Škromacha nezadal i někdo jiný - tiskařům by přitom žádný postih nehrozil, mohli jen navést na možného pachatele trestného činu.

Místní jsou přesvědčeni, že hledání neznámého nepřítele sociálních demokratů je zbytečné. „Nevím o nikom, kdo by tady někoho viděl to lepit. Ale uznejte: Kdo by lepil někomu propagační plakáty jen tak? A to zvoucí na akci, která se koná?“ ptala se o víkendu žena procházející po Tlumačově.

I policisté nepřímo přiznávají, že nevěří ve verzi „falešných“ plakátů. „Otázka není, jestli jsou to pravé plakáty, nebo ne, ale spíš kdo je vylepil na plochy, na kterých neměly plakáty co dělat, a poškodil tak obecní majetek,“ poznamenala policejní mluvčí.

Jinými slovy: postižena nemůže být ani politická strana, kterou plakáty propagují, ale konkrétní osoba, která prokazatelně přišla s rolí plakátů a kbelíkem lepidla. A tu se zatím najít nepodařilo.

Akce, které plakáty propagovaly, se přitom skutečně konaly, i proto se nelze domnívat, že by některé jiné politické uskupení mělo zájem poškodit ČSSD v předvolební kampani. Pachatel mimo jiné lepidlem narušil stěny zastávek, podchodů a dalších míst, navíc na rozdíl od jiných politiků ušetřil peníze spojené s vylepováním na legálních plochách nebo s inzercí. Mohl by tak být obviněn z trestného činu poškozování cizí věci. Za trestný čin však lze stíhat jen konkrétního člověka, ať pracoval pro kohokoli.

***

JAK NA PLAKÁTY První to zkusili už republikáni * Průkopníkem v nepovoleném lepení plakátů bylo Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa. Jeho plakáty už na začátku 90. let zaplavily ulice Brna. Tehdy město nepokrýval tak dokonalý kamerový systém, nikoho se chytit nepodařilo. Policie prokázala, že šlo o plakáty vyrobené na zakázku strany. Ta se ale z problému „vyzula“ tím, že oznámila, že plakáty měli její příznivci k dispozici v kanceláři a oni nemohou ovlivnit, jak s nimi jako soukromé osoby zacházejí. * Podobné případy poté policie řešila mnohokrát, k objasnění ale dochází jen málokdy. Úspěšnější bývají radnice, když plně uplatňují vyhlášky umožňující za určitých okolností pokutovat nepovolený výlep těm, kdo jsou propagováni. A důležité bývá i vzájemné hlídání firem, kterým patří plakátovací plochy.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: