Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Posily pro Kábul? Obama váhá

Česko

Američané 8 let v Afghánistánu – Roste počet lidí, kteří chtějí válku ukončit. Generalita ale žádá posily

Amerika si připomněla osmé výročí afghánské invaze – ve Washingtonu demonstrovali pacifisté a prezident odložil rozhodnutí, zda do země pošle další posily.

NEW YORK / PRAHA „Taliban má momentálně navrch. Kvůli naší neschopnosti a – upřímně – i neschopnosti našich spojenců poslat do Afghánistánu víc vojáků,“ řekl v pondělní debatě v televizi CNN americký ministr obrany Robert Gates.

Právě on bývá v posledních dnech označován za klíčového člověka, který může přesvědčit prezidenta Baracka Obamu, aby vyslal do Afghánistánu další posily, o které ho žádá velitel amerických sil v zemi, generál Stanley McChrystal.

On sám byl původně proti tomu, aby se do Afghánistánu posílali další vojáci, a tvrdil – s odkazem na fiasko sovětské okupace Afghánistánu –, že zvyšovat počet vojáků nic neřeší, naopak to za určitých okolností může být dokonce kontraproduktivní. Nakonec ale změnil názor, z velké části pod vlivem argumentů generála McChrystala. „Neměli bychom se obracet k Afghánistánu zády. Uspějeme jen tehdy, budeme-li se v zemi dál angažovat,“ vzkázal šéf Pentagonu do Bílého domu.

Zatímco Gates a armáda dnes stojí za McChrystalem, v Kongresu, hlavně pak uvnitř Obamovy Demokratické strany, sílí hlasy, které se stavějí proti jeho požadavku poslat do Afghánistánu další posily (jedním z největších odpůrců je viceprezident Joe Biden). Posledně jmenovaným nahrály nejen demonstrace, které na tento týden svolali do Washingtonu pacifisté u příležitosti osmého výročí začátku afghánské války, ale i čerstvá přestřelka z Afghánistánu, která si vyžádala život osmi amerických vojáků.

„To já si ho najal“ Obama si v úterý pozval do Bílého domu na třicet klíčových poslanců Kongresu – demokratů i republikánů –, aby s nimi celou věc prodiskutoval. Nechyběl mezi nimi ani jeho rival z loňských prezidentských voleb John McCain, který se staví za generála McChrystala a nabádá prezidenta, aby naslouchal svým generálům, přesněji řečeno lidem, kteří jsou přímo v terénu. Obama všechny ujistil, že se rozhodně nechystá vojáky z Afghánistánu stahovat a že afghánskou misi nezredukuje jen na „hon na nejvyšší šarže Al Kajdy“ (jak prosazoval už zmiňovaný Joe Biden). Bez odpovědi ale nechal otázku, jestli do země pošle další posily.

Podle zdroje listu The New York Times ale vyloučil, že mezi ním a McChrystalem došlo kvůli posilám k roztržce. „Konec konců, to já si ho najal,“ řekl prý Obama a dodal: „Poslal jsem ho tam, protože jsem přesvědčen o tom, že se jeho úsudku dá věřit.“

Prezident je v nesnadné situaci. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že čím dál víc Američanů je pro stažení vojáků (zatímco v červnu se jich pro stažení vyslovilo 38 procent, v září už 43 procent). Přesto Obama už v březnu rozhodl o tom, že do Afghánistánu vyšle dalších 21 tisíc vojáků (do konce roku by jich tam mělo být celkem 68 tisíc).

Na jednu stranu věří jak Gatesovi, tak McChrystalovi, svůj případný souhlas s jejich požadavkem poslat do Afghánistánu další posily však musí obhájit v Kongresu a zatím si není jistý, že by tam našel patřičnou podporu.

„Nejvíc se bojím polovičatých rozhodnutí,“ řekl McCain, který prý na prezidenta tlačil, aby se rozhodl co nejdříve. Obama chce ale celou věc ještě probrat se svými poradci pro otázky národní bezpečnosti, s nimiž se sejde v pátek.

***

„Afghánistán už není továrna na teroristy, která posílá tisíce zabijáků do světa,“ řekl v červnu 2004 tehdejší prezident USA George Bush.

„Afghánský konflikt bude mnohem dražší a delší, než si Amerika uvědomuje,“ napsal v březnu 2008 diplomat Richard Holbrooke.

„Afghánistán musí být centrum našeho zájmu, první linií v naší válce proti terorismu,“ prohlásil v červnu 2008 senátor Barack Obama.

„Jestli nevítězíte v tomto druhu války, prohráváte. A v Afghánistánu dnes opravdu nevítězíme,“ řekl v únoru 2009 John McCain.

Strastiplné roky v Afghánistánu

USA a spojenecké síly se do boje v Afghánistánu pustily 7. října 2001, tedy před osmi lety. Operace byla reakcí na teroristické útoky ve Spojených státech z 11. září 2001. Málokdo z tehdejší vlády George W. Bushe však zřejmě předpokládal, že konflikt potrvá tak dlouho. Současný prezident Barack Obama nyní zvažuje novou strategii a vyslání dalších posil.

Obrázek

Graf

Autor: