Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pracovní nebezpečí Facebook

Česko

Sociální sítě zaměstnavatelům prozradí ledacos. Nemístné fotky a pár internetových přátel navíc vás mohou připravit o kariéru.

Jste na Facebooku? Měli byste tam být,“ prohlásil minulý pátek Jeff Pulver, bloger ze stránek prestižního BusinessWeeku. Už dříve všechny nabádal, aby opustili jiné pracovní servery a vrhli se na tento sociální.

Facebook byl známý jako síť pro studenty. To se ale podle Pulvera mění a začíná být trendy i pro byznys. Doposud největší a nejznámější mezinárodní sociální síť zaměřená na práci, nabídku a poptávku zaměstnání a byznys kontaktů LinkedIn ztrácí dech právě za rozmáhajícím se Facebookem. Ten začíná být daleko populárnější z prostého důvodu - je na něm stále více lidí.

Facebook byl původně stvořen pro sdílení prostoru s přáteli. Můžete na něm známým dávat vědět, co děláte, kam pojedete, ukázat jim fotky z dovolené a oslav, přát si k narozeninám, diskutovat...

Facebook je ale také nástroj, který vás může zradit. Začalo to vlastně hloupou kauzičkou. Zaměstnanec napsal na svůj profil zprávu, kterou si všichni přátelé mohli přečíst. Radoval se, že jde plavat. Nadřízenému přitom nahlásil, že je nemocný a nemůže vylézt z postele. Nějak zapomněl na to, že šéfa má na Facebooku mezi přáteli. Dostal padáka.

O Facebook se brzo začali zajímat personální odborníci. Je to pro ně nástroj, jak lépe zmapovat uchazeče o práci.

„Nehledáme na něm konkrétní informace, spíše si potvrzujeme nebo vyvracíme pochybnosti,“ říká Tomáš Prajzler z personální agentury Advanced Search. Dobrým příkladem je pozitivní reference, kterou uchazeč dostane. Je to opravdu upřímný tip, nebo se jeden kamarád snaží druhému pomoci dostat místo? V případě, že uchazeč má na Facebooku spoustu fotek, kde se objímá s člověkem, který personalistovi dal tip, je to podezřelé.

„Není to o tom, že bych nedoporučil uchazeče, protože má na Facebooku fotky, kde se opíjí nebo proto, že má rockovou kapelu,“ říká Tomáš Prajzler. „Jsou ale pozice, kdy se očekává, že lidé budou umírněnější.“

Například není dobré, když budoucí finanční ředitel má na síti fotky z nudapláží a je otevřeným fanouškem marihuany.

„Pokud bych ale chtěl hledat šéfa pro banku, tak nepůjdu na Facebook, tam jsou příliš mladí lidé a nedozvím se profesionální praxi,“ dodává Tomáš Prajzler.

Facebook podle něj zatím nemůže nahradit klasické weby, kde člověk prezentuje svůj životopis. Stává se ale vítanou pomůckou pro personalisty v případě, že si nejsou zcela jistí, kterého kandidáta upřednostnit.

Autor:

Francouzské brambory se slaninou - jednoduchý recept v 6 krocích
Francouzské brambory se slaninou - jednoduchý recept v 6 krocích

Francouzské brambory jsou skvělé především proto, že vše máte nakrájené a promíchané za 20 minut. Pak stačí nasázet do pekáčku a za hodinku obědváte.