Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Praha uklízí, Morava telefonuje

Česko

Co dělají Češi o Velikonocích? Nejčastěji zdobí svůj byt kočičkami, nakupují beránky a gruntují. Do kostela chodí o zmíněných svátcích necelá pětina obyvatel Česka.

PRAHA Velikonoce jsou pro Čechy spíše symbolem příchodu jara než významnými křesťanskými svátky. Jako začátek dalšího ročního období je vnímá téměř polovina lidí. Vyplývá to z velikonočního průzkumu veřejného mínění, který exkluzivně pro LN vypracovala ve třetím březnovém týdnu agentura Median.

Ta se ptala 513 lidí ve věku od 15 do 69 let. Lidé odpovídali na tři otázky. Agentura zkoumala jejich vztah k Velikonocům, snažila se porovnat význam Velikonoc a Vánoc a dále zjišťovala, jak lidé dodržují velikonoční zvyky.

V průzkumu se ukázalo, že Češi ve volných dnech nezapomínají na velikonoční zvyky. Téměř osmdesát procent z nich alespoň tematicky nazdobí své byty, sedmdesát procent zpovídaných kupuje velikonoční beránky a 66 procent si pravidelně na Velikonoce uklidí.

Zmíněné činnosti dělají většinou ženy. Muži mají Velikonoce spojené s pletením pomlázky, kterou posléze sešlehají všechny ženy ve svém okolí. Typické je to pro 73 procent dotázaných mužů. Ženy přitom častěji šlehají absolventi vysokých škol než muži se střední školou a bez maturity.

Co se týče velikonočních tradic, překvapili především Pražané. Ti totiž dodržují zvyky víc, než by se zdálo. Například v barvení vajec předčí oslovené Moravany. Vajíčka pravidelně barví 55 procent Pražanů, Moravanů jen 52 procent.

Bezkonkurenčními přeborníky v malování vajec jsou ale obyvatelé Čech kromě už zmíněné Prahy. Ke známé tradici se tu hlásí dokonce 69 procent lidí.

Další tradice viděné oblastním srovnáním už pravděpodobně nikoho nepřekvapí. Zatímco v Praze jen minimum lidí plete pomlázky a vyfoukává kraslice, ve zbytku republiky je dodržování těchto tradic daleko častější. Vyjádřeno čísly, pomlázky plete v Praze jen něco málo přes 20 procent lidí, v Čechách je to pak více než čtyřicet procent lidí.

Zatímco v barvení vajec či pletení pomlázek obyvatelé Čech excelují, pravidelné velikonoční mše jsou jim cizí. Do kostela tu chodí jen 15 procent populace. Lepší je to na tradičně pobožnější Moravě. Tam dochází na mše více než čtvrtina lidí. Moravané na Velikonoce také více telefonují svým známým. Obyvatelé Čech dávají spíše přednost korespondenci. Pohlednice s velikonočními motivy posílají zejména lidé starší padesáti pěti let. Ti také chodí častěji do kostela.

Zajímavé je i srovnání významu Velikonoc a Vánoc. Lidé odpovídající v průzkumu staví na první místo zcela jasně zimní svátky. Vánoce jsou významnější pro více něž osmdesát procent z nich.

Autor: