Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pražská nábřeží: zóny relaxace

Česko

  11:46
PRAHA - Procházky přírodou podél Vltavy, jízdu na kole, opalování na pláži či usrkávání drinků pod slunečníky by mohly již v blízké budoucnosti nabízet pražské náplavky.

Náplavka. foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

„Hlavním problémem je zatím špatný technický stav náplavek i nábřežních zdí. Chceme, aby se náplavky do budoucna změnily ze skladišť nepotřebných věcí na zónu, kde by mohli Pražané i návštěvníci města trávit volný čas,“ říká náměstek primátora Jan Bürgermeister.

Již letos po dokončení popovodňových oprav by podle něj mohl být realizován plán města na jakési pěší korzo v samém srdci města. „Máme projekt na cestu, která by směřovala kolem Hergetovy cihelny, přívozem přes Čertovku po náplavce a schodech pod Karlův most,“ přiblížil.

Změnit by se významně mohla například i náplavka Na Františku mezi Štefánikovým a Čechovým mostem, kde právě v těchto dnech začala rekonstrukce. „Měla by více sloužit k rekreaci, což znamená, že by se mělo na druhý břeh přesunout kotviště lodí,“ říká radní Radovan Šteiner.

Náklady na obnovení náplavky z počátku 20. století odhaduje radní asi na devadesát milionů korun, přičemž celkově chce město do opravy nábřeží investovat 355 milionů. Vzniknout by měla cyklostezka, různá občerstvení či letní pláž. Ta se velmi osvědčila již v loňském létě, kdy ji otevřela Praha 5 na Hořejším nábřeží.

Největší změny ale znamenají pro Vltavské břehy velké developerské projekty. Nejvíce se dotknou proměny Holešovického a Smíchovského přístavu, kde připravují své rozsáhlé projekty firmy z Lighthouse Group. „Cílem přestavby holešovického přístavu je vybudování sítě obchodních a administrativních objektů spojených s luxusní rezidenční čtvrtí a jachetním přístavem,“ přibližuje mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Součástí proměny bude také promenáda na břehu řeky s posezením, množství zelených ploch a sportovišť. „Původní historické budovy přístavu zůstanou zachovány zůstane i funkční nákladní přístav, jehož přestavba již probíhá,“ říká Vokuš.

Změny se zatím nedaří prosadit v Praze 4. „Snažíme se postupně prosadit vznik přírodního parku Vltava od Podolské skály až k Modřanskému jezu, ale zatím není přílišná vůle,“ říká Petr Štěpánek, zastupitel Prahy 4 za Stranu zelených.

Stovkám návštěvníků dnes procházku kazí nákladní auta, která zajíždějí do blízké cementárny. Tu chtějí zastupitelé zrušit a naopak zavést ochranu přírody a vybudovat park, cyklostezky a sportoviště.

1. Přírodní park Vltava - měl by zajistit rekreaci na nábřeží od Barrandovského mostu až k Modřanskému jezu v šíři omezené tramvajovou a poté vlakovou tratí. Zmizet by měly průmyslové provozy a vzniknout cyklostezky, sportoviště a přírodní prvky pro rekreaci. Zatím jde ale jen o plán zastupitelů za Stranu zelených, širší podporu si zatím na radnici Prahy 4 nezískal.

2. Smíchovský přístav - Chystá se výstavba bytových objektů, která počítá s omezením provozu na Strakonické, vznikem bulváru a relaxační zóny na Císařské louce.

3. Smíchovská pláž - Hořejší nábřeží. Odpočinková zóna s občerstvením se těší velké oblibě Pražanů.

4. Pěší korzo u Hergetovy cihelny - Po opravení nábřežní zdi by mělo ještě letos zmizet zázemí staveniště a vzniknout spojení z Kampy podél vody pod Karlův most.

5. Náplavka Na Františku - Právě začala její rekonstrukce, poté by měly zmizet lodě na druhý břeh a vzniknout tu promenáda, letní pláž, občerstvení a cyklistická stezka.

6. Rohanské nábřeží - Má zde vzniknout park, cyklostezky a sportovně-relaxační areál, který bude pokračovat až na Libeňský ostrov.

7. Dolní Holešovice - Celé nábřeží čeká obnova, hlavním projektem je přestavba přístavu, kde vzniknou bytové domy a přístavní promenáda s občerstvením a podobně.

Autoři: