Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prezident Gbagbo jednal o kapitulaci

Česko

Boj o moc v Pobřeží slonoviny – Dosavadní prezident po měsících nepokojů vyjednával o odchodu

Dosavadní prezident Pobřeží slonoviny se pod nátlakem jednotek svého rivala, OSN a Francie po čtyřech měsících chystal vzdát.

ABIDŽAN/PRAHA V noci na včerejšek se v Abidžanu v Pobřeží slonoviny rozpoutal zřejmě rozhodující boj o moc mezi dvěma prezidenty. Vítězně z něho s největší pravděpodobností vyšel ten mezinárodně uznávaný Alassane Ouattara. Jednotky jeho rivala a dosavadní hlavy státu Laurenta Gbagba včera vyhlásily příměří a byly ochotny vyjednávat. Svou roli v tom zřejmě sehrálo zapojení helikoptér OSN a francouzských sil, které ostřelovaly Gbagbovy sklady s těžkými zbraněmi. Gbagbo, který se od listopadových prezidentských voleb odmítal vzdát moci, se několik posledních dní skrýval v prezidentské rezidenci obšancované Ouattarovými silami. Včera se i se svojí rodinou a hrstkou svých stoupenců uchýlil do místního bunkru. Státní televize, která stále zůstávala v jeho moci ještě v pondělí v podvečer, ukazovala záběry prezidenta a jeho spolupracovníků, jak se mezi sebou uvolněně baví, smějí a přátelsky se poplácávají po ramenou.

Jen krátce poté ale přišly první nálety. OSN a francouzská armáda se na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN rozhodly zničit sklady těžkých zbraní, aby zamezily jejich použití proti civilnímu obyvatelstvu. Krátce nato série událostí předznamenala blížící se Gbagbův pád.

Podle zahraničních médií se prezidentův ministr zahraničí Alcide Djédjé vydal na francouzskou ambasádu v Abidžanu, aby zde dojednal klid zbraní. „Poslal mě sem prezident... vyjednávali jsme celou noc a uzavřeli dohodu dnes ráno,“ řekl včera ministr francouzské televizní stanici France 24. „Je po válce,“ doplnil později. Jeho slova potvrdil i šéf armády Phillippe Mangou, který už dříve utekl od Gbagba na jihoafrickou ambasádu, aby se k němu po čtyřech dnech vrátil.

Některé zdroje dokonce hovořily o tom, že Ouattarovi lidé obsadili prezidentský palác, později to ale bylo vyvráceno. Během dopoledne se pak objevily zprávy o tom, že Gbagbo je ochoten vyjednávat o podmínkách svého odchodu. Večer OSN oznámila, že se chystá rezignovat. Gbagbo to však v noci popřel. Řada jeho vojenských i civilních poradců ho podle představitelů OSN opustila už předtím. Jednání se odehrávala pod taktovkou Francie, která se stále stará o záležitosti své bývalé kolonie. „Doufám, že jsme dnes jen kousek od toho, přesvědčit Gbagba, aby se vzdal moci,“ prohlásil včera francouzský šéf diplomacie Alain Juppé. Dodal, že chtějí po Gbagbovi, aby podepsal dokument o předání moci Ouattarovi.

„Dochází nám potraviny“ Ve městě zatím za poslední dny nepokojů vznikla zoufalá situace. Podle výpovědí tamních obyvatel jsou mnozí už od čtvrtka zavřeni doma. Zůstávat na ulicích, kde se permanentně pohybují vojáci a je slyšet střelba, je životu nebezpečné. „Dochází nám základní potraviny jako chléb, mléko a mouka,“ napsal BBC Bile Ben Bile z Abidžanu. „Někteří lidé se museli uchýlit k rabování. Když se vám podaří jídlo sehnat, tak si ho ani nemůžete uvařit na plynu. Ten nám došel už před několika týdny,“ svěřil se.

Šéf místní pobočky organizace na ochranu dětí Save the Children z města Bouaké řekl, že spousta lidí ze strachu utekla z Abidžanu. „Řada z nich byla vystavena násilí, nechalo to na nich následky. Několik dní v řadě poslouchali střelbu a někteří z nich byli očitými svědky rabování, zabíjení a střílení. Neustále se sami sebe ptali, kam dolétne další kulka,“ popsal BBC Laurent Du Villier. Podle mluvčí OSN pro humanitární záležitosti Elisabeth Byrsové nefunguje naprostá většina nemocnic a zdravotnických zařízení. O život během současné krize přišly stovky lidí.

Autor: