Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

První transatlantické odbory

Česko

Američtí a britští odboráři spojili síly. Sloučená organizace bude mít tři miliony členů

PRAHA Americké a britské odborové svazy následují globalizaci. V reakci na fúze a vytváření obřích nadnárodních koncernů se i odboráři rozhodli spojit své síly. Britské největší odbory Unite se spojily s nejsilnějšími americkými ocelářskými odbory United Steelworkers a vytvořily unii nazvanou Workers Uniting. Jedná se přitom o vůbec první mezikontinentální sdružení odborů. Sloučená organizace bude mít více než tři miliony členů z Velké Británie, Spojených států, Kanady a karibské oblasti. Představitelé obou organizací podepsali dohodu včera na kongresu v Las Vegas.

Zástupci nové unie si slibují zlepšení své pozice ve vyjednávání se zaměstnavateli. Plánem Workers Uniting je také synchronizace vyjednávání platových podmínek s nadnárodními společnostmi. Derek Simpson, generální sekretář britské organizace Unite, k tomu uvedl, že se jedná o nevyhnutelnou odpověď na globalizaci obchodu. „Politická a ekonomická síla nadnárodních společností je hrozivá,“ řekl Simpson, podle nějž jsou tyto společnosti schopny stavět zaměstnance jednoho národa proti druhému, jen aby maximalizovaly své zisky. Unie má podle Simpsona tomuto jednání zabránit.

Dlouhodobým cílem unie obou organizací je pak vytvoření dokonalé jednotné společnosti, která by se stala celosvětovou organizací, v čele s jedním prezidentem. „Někdo musel udělat první krok,“ dodává Simpson.

S rozsahem nové unie se ale Simpson nespokojuje ani v jejím začátku. Vyzval již i další země, od Polska po Austrálii, aby se k Workers Uniting připojily.

Budoucnost a vliv nové unie ovšem podle některých pozorovatelů nemusí být zrovna úspěšné. Vliv odborů totiž jak ve Spojených státech, tak ve Velké Británii klesá. Od začátku 80. let se podle listu Süddeutsche Zeitung počty členů britských odborů snížily o polovinu. Vedle toho se časem mohou rozrůznit i zájmy a priority obou svazů unie.

Čeští odboráři považují spojení transatlantických odborů za unikát. „Myslím si, že je to reakce na internacionalizaci kapitálu,“ řekl Zdeněk Málek, místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Podle něj nová unie budoucnost má. „Je to bezesporu zajímavá věc, určitě to posílí jejich pozice při vyjednávání se zaměstnavateli,“ dodal Málek.

Domácí odbory přitom spíše spolupracují se zahraničními, zejména evropskými, odborovými organizacemi ve stejném odvětví. Taková skupina se pak stává díky své evropské či mezinárodní působnosti silným vyjednávacím partnerem nadnárodních společností. Například odborový svaz Kovo má v Evropě síť propojující zhruba 50 odborových organizací v kovoprůmyslu. Spolupráce mezi jednotlivými organizacemi pak probíhá především na úrovni vzájemného informování o krocích jednotlivých svazů a jejich koordinaci.

O vytvoření podobné nadnárodní unie v Evropě, jako je Workers Uniting, však čeští, ale i němečtí a rakouští odboráři pochybují. Fúze odborů mezi státy je složitá kvůli různým tradicím jednotlivých zemí, rozdílným zákonům, ale také kvůli jazykovým bariérám.

Autor: