Sobota 29. června 2024, svátek má Petr, Pavel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rakouský filmař nechal „vybouchnout“ Dukovany

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Výbuch v jaderné elektrárně Dukovany. Tisíce Rakušanů utíkají zmateně do krytů, hasiči se snaží pomoci ozářeným, rozdávají jodové tablety. Takové téma zvolil rakouský režisér Andreas Prochaska pro své filmové drama „První den“, které včera po osmé večer odvysílala rakouská státní televize ORF 2. A to v rámci tematického pásma o jaderné energetice u příležitosti třicátého výročí referenda, které rozhodlo o tom, že Rakušané nespustili do provozu svou jadernou elektrárnu Zwentendorf.

Prochaskův katastrofický film, popisující důsledky fiktivní atomové katastrofy v Dukovanech, přitom už před odvysíláním vzbudil v Česku negativní reakce. Ještě nikdy se totiž nestalo, aby filmový tvůrci kdekoliv na světě nechali vybuchnout konkrétní atomovou elektrárnu. „Já to považuji za velmi nešťastné rozhodnutí. S něčím podobným jsem se dosud nesetkala,“ řekla včera předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Drama, odvysílané v hlavním vysílacím čase ve veřejnoprávní rakouské televizi, může podle ní zcela zbytečně vyvolat až panické obavy mezi tisícovkami rakouských diváků. „Dukovany přitom patří dlouhodobě mezi provozně nejspolehlivější jaderné elektrárny světa,“ uvedla Drábová.

Když už chtěli Rakušané podle ní ukázat možné důsledky jaderné katastrofy, mohli zvolit jako místo fiktivní tragédie třeba právě svou, nikdy nespuštěnou elektrárnu Zwentendorf. „Film mohu hodnotit až po jeho zhlédnutí. Fakt, že by měl ukazovat havárii konkrétních českých Dukovan, je ale sám o sobě nepochopitelný,“ dodala Drábová.

Podle některých nepotvrzených informací přitom režisér uvažoval o tom, že nechá vybuchnout Temelín. To se ale zdálo jak tvůrcům, tak zástupcům rakouské televize už příliš kontroverzní. Na fiktivní havárii v Dukovanech však režisér nevidí nic špatného. „Zvolili jsme částečně dokumentární formu. Žádného Bruce Willise, který zachraňuje svět, ale popis všedního dne, který se změnil v důsledku katastrofy,“ řekl Prochaska listu die Presse. Vzhledem k obavám z připomínek k náplni filmu představilo vedení ORF podle stejných novin snímek s předstihem i rakouskému ministerstvu zahraničí a nejmenovaným „zástupcům“ Česka. „Nám ale oficiálně nikdo nic nepředstavil, stejně jako české ambasádě ve Vídni,“ reagovala mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Autor:

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...