Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Řápkové hrozí, že ztratí titul

Česko

Chomutovská primátorka se na semináři na plzeňských právech neukázala ani jednou * Pospíšil: Zkoušku jí mohlo dát bývalé vedení

PRAHA Nad studiem chomutovské primátorky Ivany Řápkové (ODS) na plzeňské právnické fakultě visí další velký otazník.

Na semináři trestního práva se za tři semestry ani jednou neukázala. Přesto má z tohoto předmětu tři zápočty a zkoušku. „Maličkosti“ si všiml předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Právě do jeho studijní skupiny měla Ivana Řápková v letech 2003 a 2004 docházet.

Baxu přiměla k pátrání zvědavost. Obvykle jsou v jeho skupině studenti, jejichž příjmení začínají písmeny R až S. Ke zvědavosti ho vyprovokovala sama Řápková. „Když říkala, že má plný index, ale nepamatuje si jméno jediného učitele, vrtalo mi to hlavou,“ říká Baxa. U Řápkové nemám ani čárku Zalovil v šuplíku a našel staré seznamy studentů. Zjistil, že Řápkovou měl skutečně ve své studijní skupině. „Je to moje pomocná evidence, každý týden si dělám čárku u toho, kdo přijde,“ ukazuje Baxa seznamy. „Vidíte, v tomhle semestru nepřišla ani jednou. V dalším semestru nemá jedinou čárku, stejné to je ve třetím semestru.“

Baxa pokračoval v prověřování dál. Zašel za sekretářkou katedry trestního práva, aby zjistil, zda Řápková nechodila k některému z kolegů. Nechodila. Neměla ani individuální studium s konzultacemi.

Ve fakultním systému přesto sekretářka našla, že tři zápočty a zkoušku z trestního práva Řápková má. „Naše katedra ji nezkoušela. Musel ji zkoušet někdo mimo katedru,“ říká vedoucí katedry Helena Válková. Kdo konkrétně, už fakultní systém neprozrazuje. K dohledání jsou jen data zápočtů a zkoušky.

Je to podezřelé na první pohled Také tato data umocňují podezření, že studium Řápkové nebylo korektní. „Šlo to úplně mimo rámec běžných studijních plánů,“ říká Válková. „První zápočet získala o rok dříve, než jí vůbec začal seminář trestního práva. Zbylé dva zápočty a zkoušku získala v jeden den. Je to podezřelé na první pohled. S tím jsem se na katedře ještě nesetkala.“

Řápková se včera nevyjádřila. Její telefon byl nedostupný. Telefon nebral ani mluvčí Tomáš Branda, nereagoval ani na SMS zprávy.

Podle pověřeného děkana fakulty Jiřího Pospíšila je možné, že Řápková získala zápočty a zkoušku od někoho z minulého vedení. V úvahu přichází bývalý děkan Jaroslav Zachariáš, bývalý proděkan Milan Kindl nebo bývalý proděkan Ivan Tomažič. „Je tu taková teoretická možnost. Někteří studenti tvrdí, že jim zápočet a zkoušku dalo bývalé vedení, aniž by je zkoušelo,“ říká Pospíšil. Škola studium Řápkové prověří a zváží, zda jí může odebrat titul.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Podle Pospíšila, který dočasně fakultu vede, je obcházení katedry jednoznačně problém. „Pokud zápočty a zkoušky dával někdo jiný než příslušný pedagog z katedry nebo garant předmětu, tak je to samozřejmě špatně,“ říká Pospíšil. Pokud ho dnes akademický senát fakulty zvolí děkanem, slibuje nápravu. „Pokud budu zvolen děkanem, vydám vyhlášku, že zkoušet může jen ten, kdo předmět učí nebo jeho garant,“ říká.

Od koho a za jakých okolností získala Řápková zápočty a zkoušku z trestního práva, prověří komise, kterou jmenoval rektor Západočeské univerzity Josef Průša.

Zda může být nestandardní postup při získávání zápočtů a zkoušky důvodem k odebrání titulu, si Pospíšil netroufá odhadnout. Klíčové podle něj bude, zda se podaří prokázat, že student jednal „ve špatné víře“.

Baxa upozorňuje, že v případě Řápkové by bylo dobré prověřit také to, za jakých okolností získala zápočty a zkoušky z jiných oborů než je trestní právo - například obchodního, občanského či ústavního práva.

Když už se Baxa pustil do zjišťování, nezůstal jen u Řápkové. Požádal sekretářku katedry, aby prověřila také několik dalších lidí, kteří se na jeho semináři nikdy neukázali. Žádné známé jméno už mezi nimi ale podle Baxy není.

Řápková začala právnickou fakultu studovat v roce 2000. Diplomovou práci Státní správa a samospráva v oblasti životního prostředí obhájila v květnu 2005. Její práce ale nebyla v univerzitní knihovně k nalezení. Řápková se tehdy ohradila, že to není její chyba, ale chyba školy. Regulérnost svého studia obhajovala konceptem diplomové práce, který však neměl žádné razítko ani jiný důkaz o době vzniku. Řápková zároveň přiznala, že si nepamatuje jméno žádného učitele: „Studovala jsem doporučená skripta doma a do Plzně jezdila na zkoušky. Poznala bych určitě obličeje zkoušejících, jejich jména si však nevybavím.“ Bendova práce je krátká Včera se objevily pochybnosti o studiu dalšího absloventa plzeňských práv. Poslanec a předseda ústavně-právního výboru sněmovny Marek Benda (ODS) získal podle České televize tituly Mgr. a JUDr. za stejnou práci. Jeho rigorózní práce je navíc podle ČT téměř o 50 stran kratší, než předepisují pravidla. Magisterský titul získal Benda loni v červnu, doktorský letos. Oba má z Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

„Ta práce byla uznána jako rigorózní, já jsem ji jenom nechal převázat,“ řekl ČT Benda.

Předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková řekla, že problém není v tom, že diplomová práce byla uznána i jako rigorózní. Otázkou je však podle ní rozsah práce.

***

Problémová žena

Chomutovská primátorka Ivana Řápková je dvojkou ústecké kandidátky ODS do sněmovny. Proslula exekucemi sociálních dávek dlužníků přímo na úřadě. Tento postup zakázal soud.

Autor: