Pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ratingy drtí Řecko. Klaus drtí euro

Česko

BRUSEL/ATÉNY Ani páteční žádost Řecka o finanční pomoc před krachem nezažehnala to nejhorší. Agentura Standard & Poor’s včera snížila hlavní rating Řecka na stupeň BB-plus. Rating je tak nyní ve spekulativním pásmu, což je v zemích eurozóny nevídaná věc.

Agentura má obavy, zda je Řecko schopno zavést reformy, které mu mají pomoci vypořádat se s dluhy. Poté, co tatáž agentura ještě výrazně snížila i rating Portugalska, začaly trhy prudce oslabovat.

Kvůli skomírajícímu Řecku se pravděpodobně 10. května sejde mimořádný summit EU. Zatím není jasné, zda by se schůzky účastnily země celé unie, nebo jen eurozóny.

Hlavní ekonom Deutsche Bank Thomas Mayer včera uvedl, že Řecko bude potřebovat mnohem víc peněz, než se uvádí. Zapojit by se proto podle něj měli i banky a případně další soukromí investoři. „Řecko se dostalo do smrtelné spirály insolvence a potřebuje okamžitou pomoc,“ uvedl Mayer.

Klaus: Chybí mi lidská solidarita Řeckou krizi okomentoval také český prezident. „Skutečnou příčinou této tragédie není racionální nebo neracionální hospodářská politika v Řecku, ale euro, které tuto tragédii způsobilo,“ zopakoval Václav Klaus svou tezi v rozhovoru pro včerejší vydání německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Pro Řecko by podle Klause bylo řešením devalvovat měnu asi o 40 procent, což ale není možné. Alternativou by tedy bylo stejně velké snížení mezd v zemi. To však Klaus zas nepovažuje za jednoduše proveditelné. „Pak zbývá už jen jediné řešení, totiž převod peněz daňových poplatníků z ostatních zemí měnové unie.“

Klaus prý chápe, že se v zemích, jako je Německo, proti tomu zvedá odpor. „Proč by také měli němečtí daňoví plátci subvencovat Řecko? To je zcela legitimní otázka,“ řekl prezident, podle něhož Česku prospělo, že euro dosud nepřijalo.

Zopakoval také svůj názor, že euro nedodrželo očekávání, která s ním byla spojována. „A pokud jde o hospodářský růst a ekonomickou stabilitu, měnová unie už dávno zkrachovala.“ S ohledem na to, kolik politického kapitálu bylo do společné evropské měny investováno, si však český prezident nemyslí, že evropští politici připustí její krach. „Náklady na to ale budou velmi vysoké.“

V souvislosti s řešením krize v Řecku se pozastavil nad zapojením Mezinárodního měnového fondu, který podle něj smí intervenovat pouze při schodcích platební bilance a neočekávaných výkyvech kurzu. „Ani jedno není případ Řecka,“ upozornil.

V současné Evropě prý postrádá solidaritu, a to nikoli politickou, ale lidskou. Díky ní se podle Klause podařilo na počátku 90. let prosadit měnovou unii ve sjednoceném Německu.

Václav Klaus se obává, že současná krize bude politicky využita jako argument k prosazování „ještě většího poevropšťování“. „Další unifikace se obávám, neboť ta problémy ještě zvětší,“ řekl. Reakce trhů na straně 20

Autor: