Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Razie: ČEZ nesmí klást sebemenší odpor

Česko

Evropská komise vyžaduje spolupráci firem * Například za poškození pečeticích samolepek hrozí tvrdé tresty

PRAHA/BRUSEL Evropská komise, která právě teď „slídí“ v sídlech energetické skupiny ČEZ a Energetického a průmyslového holdingu (EPH), může české energetiky potrestat, i když se ukáže, že neporušili pravidla hospodářské soutěže.

Již teď je totiž jasné, že zmiňovaným firmám hrozí vysoké pokuty, a to nejen za případnou deformaci velkoobchodního trhu s elektřinou či uhlím.

V případě, že by se prokázalo, že ČEZ skutečně vytvářel překážky konkurentům či byl zapojený do omezování obchodu s hnědým uhlím, hrozí mu pokuta až 10 procent z ročního obratu, tedy více než 18 miliard korun.

To ale není vše. Aby se český energetický gigant vyhnul postihu, nesmí kontrolorům překážet v práci nebo jim ji ztěžovat. I takovéto případy již v minulosti nastaly a vedly k peněžitým postihům.

Některé kontrolované firmy například schovávaly nebo ničily dokumenty a snažily se zdržovat při vpouštění kontrolorů do jejich sídla. „Takovéto chování již v minulých případech vedlo k významnému zvýšení pokuty v řádu několika milionů eur,“ píše se na stránkách Evropské komise.

I v případě, že komise neprokáže žádné pochybení na straně ČEZ, může firma dostat pokutu. Například kdyby si neohlídala bezpečnost místnosti vyhrazené pro kontrolory nebo jimi shromážděné dokumenty. Právě to se totiž v lednu 2008 stalo německému energetickému gigantu E. ON. Ten tehdy od Evropské komise dostal pokutu 38 milionů eur (zhruba 989 milionů korun) a stal se tak první společností, která od komise dostala pokutu za poškození pečeticí samolepky.

Evropská komise prováděla neohlášenou inspekci v sídle E. ON v květnu 2006. Během kontroly zástupci komise shromáždili dokumenty, které chtěli ještě později prověřit. Před odchodem z budovy je zamkli v místnosti, kterou opatřili speciální samolepkou. Ta měla zaručit, že s nimi v nepřítomnosti kontrolorů nebudou manipulovat nepovolaní lidé.

Když se však kontroloři vrátili druhý den ráno na místo, našli nálepku porušenou. Komise se rozhodla udělit společnosti E. ON pokutu i přesto, že se jí nepodařilo prokázat, že by kdokoli ze zaměstnanců firmy některé dokumenty pozměnil nebo odebral.

V neprospěch firmy mluvilo zejména to, že nejdříve kontrolorům tvrdila, že k místnosti jim vyhrazené existuje jen jeden klíč a ten mají kontroloři. Pozdější šetření však ukázalo, že mezi zaměstnanci E. ON koluje 20 klíčů od dané místnosti. Poté se firma snažila kontrolory přesvědčit o tom, že samolepku poškodila uklízečka. Pak E. ON přišel s celou řadou jiných verzí -na vině jsou vibrace mezi rámem a dveřmi, vlhkost, čisticí prostředky, špatná kvalita samolepky a její špatné umístění.

Protože však komise neprokázala manipulaci s dokumenty a zároveň se jednalo o první takový případ, nedostal E. ON pokutu v maximální výši. Ta by mohla dosáhnout až jednoho procenta z ročního obratu firmy.

Zatím největší pokutu za porušení pravidel hospodářské soutěže v energetickém sektoru dostal od Evropské komise opět německý E. ON spolu s francouzskou firmou GDF Suez. Za dohodu o využívání plynovodu MEGAL musela každá z firem zaplatit 553 milionů eur, tedy téměř 14,4 miliardy korun.

Plynovod MEGAL začalo v roce 1975 stavět konsorcium Gaz de France a Ruhrgas, tedy předchůdci pokutovaných firem, aby jím mohli dopravovat ruský zemní plyn do Francie a Německa. Podle komise se však Gaz de France a Ruhrgas v sedmdesátých letech dohodly, že nebudou dodávat plyn domácnostem v zemi svého partnera. Nástupnické firmy prý tuto dohodu ctily až do roku 2005 a za to je komise letos v červenci pokutovala.

***

Na uklízečku se před Evropskou komisí nevymluvíte

Při zajišťování dokumentů používají kontroloři z komise takovéto samolepky. Pokud se je někdo pokusí odlepit, objeví se na nápis "VOID", tedy neplatné. Za porušení této pečetící samolepky již jedna pokuta před rokem padla pro německou energetickou firmu E. ON. Ta se sice snažila mimo jiné vymluvit i na to, že samolepku porušila uklízečka, ale přesto jí komise vyměřila pokutu ve výši 38 milionů eur (zhruba 989 milionů korun).

Kontroly v evropských firmách podezřelých z nekalého jednání se provádějí pod taktovkou komisařky pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesové. Pro její tvrdý postoj k hříšníkům se jí přezdívá Nickel (niklová) Neelie nebo Steely (ocelová) Neelie.

Autor: