Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Řecká krize míří do Španělska

Česko

Fatální problémy mohou zasáhnout i další státy platící eurem. Řekli to včera šéf Mezinárodního měnového fondu, německá kancléřka i zástupce Evropské centrální banky. To by mohlo euro zničit. BERLÍN „V sázce je osud Evropy,“ prohlásila včera německá kancléřka Angela Merkelová v berlínském parlamentu před schvalováním pomoci Řecku. Pokud mezinárodní pomoc neuspěje, může stejný osud jako Řecko potkat další země eurozóny, řekla. Před rizikem z řecké „nákazy“ varoval i šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn a člen bankovní rady Evropské centrální banky Axel Weber. Ohrožena je prý stabilita evropské měnové unie i finančního systému.

Jinak řečeno: pokud ostatní země eurozóny nepomohou Řecku, které se hroutí pod tíhou úroků ze svých dluhů, investoři ztratí důvěru i v další dlužníky. Přestanou půjčovat za nízký úrok i dalším zemím a ty začnou žádat o mezinárodní finanční pomoc. To způsobí další pokles eura, pád akcií a následně i potíže některých bank, které vlastní dluhopisy postižených zemí.

Portugalsku rostou úroky Nejde jen o teorii. Obavy, že potíže se splácením státních dluhů bude mít i Španělsko a Portugalsko, způsobily včera rekordní pád eura a klesla také hodnota akcií na španělských a portugalských trzích. Současně vzrostly zhruba čtyřnásobně úroky, které požadují věřitelé za své půjčky Portugalsku. Růst úroků ještě pokračoval když ratingová agentura Moody’s varovala, že může zhoršit rating Portugalska. Rating je vlastně hodnocením rizika bankrotu. Čím nižší, tím vyšší je riziko krachu země. Investoři pak od rizikovějších zemí požadují za půjčené peníze vyšší úroky.

Portugalsko sice nemá příliš velký deficit, ale jeho dluhy jsou buď „neudržitelné“ nebo „neúnosné“, tvrdí Moody’s. Laicky řečeno: zadlužení roste a vláda není schopna tento trend zvrátit. Zároveň prý země nebude schopna zaplatit úroky, za které by jí investoři byli ochotni půjčit. Přitom portugalská vláda už dávno slíbila, že dostane do roku 2013 svůj schodek veřejných financí pod tři procenta HDP. Jenže analytici poukazují na to, že portugalská ekonomika neroste a potýká se s nízkou produktivitou práce.

Španělské šetření ohroženo Ještě větší obavy než Portugalsko vzbuzuje vývoj ve Španělsku, které je čtvrtou největší ekonomikou eurozóny a jehož problémy by mohly na rozdíl od Řecka a Portugalska euro skutečně položit.

Včera se sice španělské vládě podařilo dosáhnout dohody s opozicí na vyřešení potíží španělského finančního sektoru (předlužená spořitelní družstva, kterým hrozí krach, což by stálo státní pokladu asi 40 miliard eur, vydají akcie, tím získají peníze a vyplatí své klienty), ale objevily se další problémy. Rozporuplná prohlášení představitelů španělského ministerstva financí naznačují, že odbory zřejmě zablokovaly plán snížení mezd státních zaměstnanců. Vláda tak možná nesplní plán na snížení schodku veřejných financí na 3,1 procenta do roku 2013. Podle agentury Bloomberg proto mohou vzrůst úroky požadované za půjčení peněz i Španělsku.

Zahojí se na úkor občanů?

V souvislosti s rostoucími úroky z evropských státních dluhů americký ekonomický deník The Wall Street Journal upozornil na spekulace, že by nakonec mohla dluhopisy jednotlivých zemí nakupovat za nižší úroky Evropská centrální banka. To by fakticky znamenalo, že poklesne hodnota eura, lidé přijdou o část svých úspor, a státy se tak zbaví dluhů na úkor svých občanů.

Tabulka

Europoplach

Ohrožené země

Podíl deficitu veřejných financí

na HDP:

Řecko 13,6 %

Portugalsko 9,4 %

Španělsko 11,2 %

Podíl státního dluhu na HDP:

Řecko 115 %

Portugalsko 76,6 %

Španělsko 53,2 %

Údaje za rok 2009 Zdroj: AFP, Bloomberg

Autor: