Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Řeky tady mají černou barvu“

Česko

Seznamu deseti nejznečištěnějších míst, který vydal institut Blacksmith, vévodí Čína, Indie a Rusko

NEW YORK/PRAHA Farmář Li Jung-kang musel ve svém mládí vykopat zhruba 60metrovou studnu, aby se dostal k pitné vodě, dnes se spouští až do 180metrové hloubky. V průzračných řekách se kdysi proháněla hejna ryb, dnes podle něj připomínají odpadní stoky bez života. „Řeky dnes páchnou a mají černou barvu,“ konstatoval Li pro list China Daily.

Provincie Šan-si, kde se nachází i Liova rodná vesnice, je totiž srdcem čínského uhelného průmyslu. Města této provincie, kde se těží dvě třetiny veškerého čínského uhlí, se pravidelně objevují na seznamu nejznečištěnějších měst světa. Čína přitom v těchto statistikách dominuje. Respektovaný americký institut Blacksmith se sídlem v New Yorku, který monitoruje úroveň životního prostředí a rovněž se zasazuje o technickou či finanční pomoc při nápravě ekologických katastrof, nyní vydal seznam deseti nejznečištěnějších měst.

Objevuje se zde i čínské Lin-fen právě z provincie Šan-si. Obyvatelé města, jež má mít podle Světové banky nejhorší ovzduší z celé země, si sami stěžují na to, jak se dusí sazemi. Podle institutu je nyní ohroženo zdraví tří milionů obyvatel tohoto města. Vyšší počet lidí vystavených přímému nebezpečí je uveden již jen u ukrajinského Černobylu. V oblasti, kde před více než 20 lety došlo k nejhorší nukleární havárii v historii, je ohroženo zářením na 5,5 milionu lidí.

„Přes pět milionů lidí dnes žije v oblastech zasažených radioaktivitou, jedná se o část území Ukrajiny, Ruska a Běloruska,“ stojí mimo jiné ve studii. Černobylská havárie má podle institutu stále za následek rakovinová onemocnění, neplodnost či dýchací problémy. Mezi lety 1992 až 2002 zde byla navíc rakovina odhalena u čtyř tisíc dětí. O zařazení na seznam institutu Blacksmith kromě jiného rozhodoval právě faktor počtu lidí (a dětí zvlášť), kteří jsou vystaveni zdravotnímu riziku. Dále potom množství jedu a jeho zdroj. Největší zastoupení (dvě města) má na seznamu Rusko, Indie a Čína. Většinou se jedná o města, která jsou v těsné blízkosti uhelných a rudných dolů či chemických továren.

I z tohoto důvodu se na seznamu jen dvakrát objevuje Čína, která je přitom podle Světové banky uváděna jako jeden z největších producentů skleníkových plynů. Z dvaceti měst nejvíce znečišťujících ovzduší je plných šestnáct právě v Číně. „Říše středu“ má dokonce do roku 2010 v jejich produkci předstihnout i USA. Někteří odborníci soudí, že ničení životního prostředí nabývá v Číně „epických rozměrů“. Následkem znečištěného vzduchu v Číně ročně odhadem umírá 300 000 lidí, do deseti let to má být víc než půl milionu. Ještě více obětí je ale evidováno kvůli špinavým řekám. Světová zdravotnická organizace tvrdí, že ročně kvůli kontaminované vodě zemře na 750 000 Číňanů. Nejvíce případů je přitom zaznamenáno v provincii Šan-si farmáře Li Jung-kanga.

***

Žebříček deseti nejznečistěnějších měst planety

Respektovaný newyorský institut Blacksmith, který monituruje úroveň životního prostředí, vydal seznam deseti nejznečištěnějších měst na zeměkouli.

Život obyvatel čínského průmyslového města Lin-fen neustále ohrožuje značné znečistění ovzduší. Třem milionům lidí zde hrozí vznik rakovina plic a dýchací potíže. Obyvatelé si stěžují, že v podstatě vdechují uhelný kouř.

La Oroya (Peru) rudné doly a hutnictví

Kabwe (Zambie) zpracování olova

Černobyl (Ukrajina) atomový reaktor, který explodoval v roce 1986

Dzeržinsk (Rusko) výroba chemických zbraní v době studené války

Norilsk (Rusko) doly a závody na zpracování niklu a kovů

Sumgait (Ázerbájdžán) petrochemické a průmyslové komplexy

Vápí (Indie) přes 50 průmyslových provozů

Sukinda (Indie) těžba a zpracování chromu

Lin-fen (Čína) emise z automobilů a průmyslových závodů

Tchien-jing (Čína) provozy zpracovávající olovo

Autor: