Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Moravská vlajka má „pražské“ barvy. Je souborem všech historických omylů, vysvětluje expert

Jedna pro Čechy, jedna pro Slezsko, ale dvě varianty pro Moravu. Podle Jindřicha Žaludka z České vexilologické společnosti by uzákonění dvou verzí zemské vlajky přineslo jen zmatky. Navíc barvy, které dnes používají mnohá moravská města, tedy žlutá a červená, podle něj odkazují spíše na moravské Němce – a také na Prahu. „Druhá varianta je souborem všech historických omylů,“ říká.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LK

Oni chtějí žluto-červenou verzi právě kvůli tomu, že je tato kombinace považována za barvy německé.

0 0
možnosti
JV

A co brání našim poslancům řídit se radou heraldika a vybrat znaky správně? Konečně, proč nectít původní zemské hranice a proč nectít existenci Čechy, Morava, Slezsko; jó, ahá, ono by ubylo politických pašalíků!

2 0
možnosti
TP

Aby jsme se nehádali dejme Moravě znak a vlajku Nitry. Hlavního města Velkomoravské říše.

0 0
možnosti
RD

A Svatopluk byl první slovenský král... Ponechte tyto sny extraroduverným Slovákům. Wikipedie praví: "Mocenským střediskem Velké Moravy byl Veligrad, o jehož umístění v nebývale rozlehlé aglomeraci Staré Město – Uherské Hradiště – se již téměř nepochybuje". Tož tak.

2 0
možnosti
KT

Já uznávám zlatočervenou a basta- takzvané povýšení stříbrné na zlatou. Hotovo.

0 0
možnosti
OU
Foto

Modrá barva se v českých ani moravských počátcích nevyskytovala. Původní česká vlajka je dnes vlajkou Polska. Za krále Václava I. se za státní znak zvolila plaménková orlice, můžete ji vidět ještě na Karlštejně. Jinak je i znakem dnes italské oblasti Trento, kdysi patřila ke Koruně české. Modrou barvu propašovali do vlajky ČSR mladočeši, posedlí rusofilstvím.

1 0
možnosti
RD

Moravská orlice v MODRÉM poli pochází z doby Přemysla Otakara II. Dále též Wiki: "Jedním z prvních doložených vyobrazení praporu s moravskou orlicí bylo zobrazení v Kodexu Gelnhausen, na kterém je postava moravského markraběte Jošta Moravského s MODRÝM praporem, na kterém je položena moravská bílo-červeně šachovaná orlice se žlutou korunkou a žlutou zbrojí".

2 0
možnosti