Sobota 29. června 2024, svátek má Petr, Pavel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sarkozy odmítl burky

Česko

Francouzský prezident vystoupil před zákonodárci na zámku ve Versailles.

Burky podle něj nejsou znak náboženství, ale znak zotročení a ponížení.

PAŘÍŽ Nicolas Sarkozy se stal prvním prezidentem, který po téměř 150 letech na zámku ve Versailles promluvil před zákonodárci z obou komor francouzského parlamentu. Sarkozy, jehož řeč sledovala i manželka Carla, zde zejména obhajoval vládní opatření proti ekonomické krizi a představil své politické vize pro zbytek funkčního období.

Během svého vystoupení se mimo jiné vyslovil proti nošení burky muslimskými ženami. Francouzský prezident odmítl toto oblečení uznat jako symbol islámu a naopak je označil za znak zotročení žen, který není ve Francii vítán. „Není to znak náboženství, je to znak zotročení a ponížení,“ uvedl Sarkozy.

Podle něj není možné připustit, aby se ženy tímto stylem oblékání stávaly obětí odloučení od společnosti a byly zbaveny identity. „To není to, co si Francouzská republika představuje o důstojnosti ženy. Burku na území Francie neuvítáme,“ dodal prezident. Sarkozy tak reagoval na polemiku kolem nošení okázalých náboženských symbolů, která se v zemi tento měsíc opět rozhořela. Zákazem nošení okázalých náboženských symbolů na úřadech a ve veřejných školách vzbudila Francie před čtyřmi lety nelibost islámského světa právě proto, že v praxi šlo hlavně o šátky muslimek. Nyní by měla vzniknout parlamentní komise, která by mohla iniciovat zpřísnění zákazu - šátky a hlavně radikálnější formu zahalování, tedy burky s mřížkou před očima či hidžáby s ne úplně zahalenou tváří, by muslimky nesměly nosit už ani na veřejnosti.

„Musí se o tom vést debata a musí zaznít všechny názory. Kde je pro to lepší místo než v parlamentu? Nesmíme se stydět za své hodnoty, nesmíme se bát je bránit,“ dodal k tomu Sarkozy. „Laickost, to není odmítnutí všech náboženství. To je princip neutrality a respektu,“ upozornil také. Předsedkyně opozičních socialistů Martine Aubryová ale vyjádřila minulý týden obavy, že případný zákon by muslimské ženy příliš nechránil a „přinutil by je naopak zůstávat doma“. Podobně o možné neúčinnosti zákona hovořil i ministr pro imigraci Eric Besson.

Sarkozy mohl takto vystoupit před poslanci a senátory díky změně francouzské ústavy. Žádná hlava státu nesměla ve Francii do parlamentu od 70. let 19. století. Jeho projev bojkotovali poslanci za komunisty a Zelené. Následné rozpravy, na které Sarkozy již nebyl, se pak odmítli zúčastnit i socialisté. Nicolas Sarkozy jako král s žezlem a jablkem Mnozí zákonodárci totiž považují Sarkozyho vystoupení ve Versailles za útok na republiku a její hodnoty. Zámek ve Versailles je symbolem absolutistické monarchie, byl vybudován králem Slunce Ludvíkem XVI. „Vystoupit s takovýmto projevem v monarchistickém stylu je opravdu hrozné,“ uvedl socialistický poslanec Pierre Moscovici. „Není dobré, když takový druh řeči pronáší z trůnu prezident republiky, který poté odstoupí,“ dodal. Do francouzského prezidenta se pustil i levicově orientovaný deník Liberation, který na své titulní straně znázornil Sarkozyho na trůně se žezlem a jablkem v ruce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!