Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Schůzka o úrazovce. Bez výsledku

Česko

  15:32
BRNO/PRAHA - Osud Úrazové nemocnice v Brně zůstává nejasný. Jen jednání se prodražila o další cestu mezi Brnem a Prahou: Primátor Roman Onderka a jeho náměstkyně se včera sešli s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem.

Úrazová nemocnice v Brně foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Na řešení se politici nedohodli. Ministrův návrh na zrušení Úrazové nemocnice na Ponávce s tím, že její traumacentrum se „jeřábovou metodou“ přesune do areálu Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích, se vedení města nelíbí od počátku. I když zpočátku byl postoj brněnských radních ještě trochu vyčkávavý, nyní už vzali představitelé Brna iniciativu do svých rukou naplno.

„Navrhli jsme panu ministrovi, že nejlepším řešením by podle nás byl bezúplatný převod Úrazové nemocnice i s traumacentrem na město,“ shrnula první náměstkyně primátora Barbora Javorová. O tom, zda je tento návrh společnou vůlí, by měli příští týden rozhodnout radní. „Nic se samozřejmě nedá předjímat, ale předpokládám, že rada náš záměr schválí,“ doufá Javorová. Na vyjádření radních bude čekat i ministr.

Z toho, že by převzetí úrazovky mohlo být zátěží pro městskou pokladnu, Javorová strach nemá. „Provozně není žádný problém, nemocnice provozní dotaci nepotřebuje. Pokud se týká investic, dvě miliardy na nutnou opravu budov na Ponávce, o nichž stále mluví ministerstvo, jsou částkou, o níž netušíme, jak vůbec byla vyčíslena,“ podotkla. Podle představitelů města by stačilo na investice 45 až 50 milionů korun, a to i postupně.

Než se bude rada návrhem bezúplatného převodu a převzetí úrazovky zabývat, chce město iniciovat jednání na vrcholné úrovni mezi Brnem a Jihomoravským krajem, aby se společně snažily najít další postup. Krajský radní zodpovědný za zdravotnictví František Adamec však zapojení kraje nepředpokládá.

„Úrazová nemocnice a traumacentrum speciálně je věcí státu. Slouží polovině Moravy,“ poznamenal včera Adamec, jenž se společně s krajským zdravotním radou Josefem Drbalem nově stal členem komise navrhující definitivní řešení. Kromě toho, že by úrazovka zůstala nadále na Ponávce, se před časem objevil i další návrh. Radní a ředitel městské nemocnice Milosrdných bratří Daniel Rychnovský přišel s ideou, aby se pro úrazovku postavila zcela nová budova v sousedství bohunické nemocnice. Se svým návrhem Rychnovský již ministra seznámil na jednání pracovní skupiny.

„Zatím na to pan ministr nechce slyšet,“ připustil včera Rychnovský. Nové budově pro úrazovku by se nebránila ani Javorová, včera se však o tomto řešení s ministrem nebavili. „Úrazovka může na Ponávce ještě dva tři roky sloužit, mezitím se pro ni postaví nová budova, do níž se přestěhuje,“ prosazuje Rychnovský.

Odpůrci Julínkova návrhu na reorganizaci brněnského zdravotnictví od počátku poukazují na to, že rušit fungující nemocnici je chyba. Úrazovka je provozuschopná, má vyrovnané hospodaření, a to nikdy jako jedna z mála nemocnic nebyla oddlužena. Její roční obrat se pohybuje okolo 400 milionů korun. Po přestavbě má prý i modernější operační sály než fakultní nemocnice v Bohunicích.

„Úrazovka by měla být zachována, ty kapacity by městu chyběly,“ soudí například exministr zdravotnictví Bohumil Fišer.

Stěhováním by navíc vznikly vysoké ztráty – pevně zabudované přístroje přesunout nepůjde, u jiných se demontáží a opětovným zkompletováním ztratí záruky. Obavy mají někteří odborníci a předvším Brňané z toho, že zrušením úrazovky na Ponávce se výrazně omezí dostupnost lékařské péče ve městě. Petici proti zrušení již podepsalo podle iniciátorů okolo 27 tisíc lidí.

Autoři: