Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šéfa NKÚ Dohnala šetří policie

Česko

PRAHA Policie prověřuje prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala. Šéfa úřadu, který má hlídat, zda stát nemrhá penězi, policisté paradoxně podezírají z toho, že špatně hospodařil se svěřeným majetkem.

Pokud by policie začala Dohnala stíhat, hrozilo by mu u soudu teoreticky až pět let vězení. Vyšetřovatelé ovšem mohou stejně dobře dojít k názoru, že Dohnal zákon neporušil, a věc odložit. „V úterý byly v případu zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z porušování povinnosti při správě cizího majetku,“ potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Jakékoliv další informace policie i žalobci tají, a není proto jasné, kvůli čemu přesně prověřování začalo.

O podezření, že Dohnal mrhal penězi daňových poplatníků, se nicméně spekuluje už od jara. V květnu totiž několik členů kolegia kontrolního úřadu, které spolu s Dohnalem úřad řídí, zveřejnilo informace, podle kterých Dohnal z peněz úřadu nakupoval drahé umělecké předměty, nezadával výběrová řízení, používal tři služební vozy a nechal si platit dva byty, i když měl nárok jen na jeden.

Palác Tokovo a pětkrát dražší kanceláře Dohnalovi odpůrci z kolegia zkritizovali i hospodaření samotného úřadu, který je prý jedním z nejmarnotratnějších v zemi. Mohou za to prý třeba vysoké platy jeho zaměstnanců nebo fakt, že si za 76 milionů korun ročně pronajal část pražského paláce Tokovo. Podle kritiků si tak úřad pronajímá kanceláře asi pětkrát dráž, než je běžné.

Podezření, že se Dohnal choval rozmařile, potvrdili i poslanci kontrolního výboru sněmovny, a podali proto žalobu kárné komoře kontrolního úřadu, ve které zasedá místopředseda úřadu Miloslav Kala a dva soudci Nejvyššího soudu. Kárná komora v polovině října řízení s Dohnalem přerušila a věc předala státnímu zastupitelství s podezřením, že prezident Dohnal porušil zákon. Už v červenci posuzovala kárná komora i chování odbojných členů kolegia. Rozhodla ovšem, že trest není na místě.

Někdejší lidovecký hejtman Vysočiny František Dohnal jakoukoliv kritiku stále odmítá a tvrdí, že jde o politický útok vůči němu a úřadu. K poslednímu vývoji se ale vyjádřit odmítl. „Pana prezidenta dosud orgány činné v trestním řízení nekontaktovaly,“ řekla včera ČTK mluvčí úřadu Radka Burketová. Dodala, že o policejním šetření nemá vedení úřadu žádné informace, a Dohnal se k němu proto nebude vyjadřovat.

O rozruch se Dohnal postaral už v úterý, když z úřadu vyhodil poslance z kontrolního výboru sněmovny, kteří přišli prověřit hospodaření NKÚ. Jejich postup označil za protiústavní a odmítl jim poskytnout dokumenty. V prohlášení, které poté o incidentu napsal, tvrdil, že je nevinný, a dušoval se, že po „šesti měsících se neprokázala pravdivost ani jednoho ze zmíněných obvinění a všechna trestní oznámení podaná v této souvislosti byla odložena“.

Autor: