Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Senát schválil nové ústavní soudce. Stanou se jimi Přibáň a Langášek

Česko

  8:59aktualizováno  13:44
Senátoři schválili nové ústavní soudce. Těmi budou sociolog Jiří Přibáň a Tomáš Langášek z Nejvyššího správního soudu. Podpořit své nominanty dorazil také prezident Petr Pavel. Během rozpravy vystoupila i senátorka Daniela Kovářová, podle které je kandidát Přibáň aktivista, který neumí být nestranný. Vyzvala také ostatní senátory, aby hlasovali proti jeho jmenování.

„Na rozdíl od jiných adeptů Jiří Přibáň nebyl, není a neumí být nestranný. Opakovaně se kriticky a konkrétně vyjádřil k určitým ústavním členů a vždycky se přikláněl jen na stranu progresivního aktivismu,“ řekla na adresu kandidáta na ústavního soudce Přibáně senátorka Daniela Kovářová.

Přibáně Kovářová dále několikrát nazvala „miláčkem“ a „progresivním zeleným aktivistou“. Vyčetla mu také kritiku Miloše Zemana kvůli nominacím na státní vyznamenání.

„Jiří Přibáň je výsostně osobní. Někoho rád má a někoho nemá. A přitom tady ani nežije. Česko vnímá pod vlivem vybraných médií. Je to politický glosátor a komentátor. Ve většině komentářů se staví jen na jednu stranu,“ pokračovala. Podle Kovářové Přibáňovi chybí pokora a uvedla, že pro něho rozhodně hlasovat nebude.

„Moje ne nikdy nebylo takhle ostré,“ řekla a doporučila i ostatním senátorům hlasovat proti přijetí Přibáně.

Kandidáta se ale ostatní senátoři zastali. „Každý senátor má právo říct svůj názor. Já ale doufám, že proslov paní senátorky bude mít za výsledek rekordní počet hlasů,“ reagoval senátor Václav Láska.

Manželství jako svazek muže a ženy?

Před samotným jednáním prezident Petr Pavel představil kandidáty a zdůvodnil jejich nominace. „Langáška jsem vybral z několika důvodů, kvůli své praxi a druhým důvodem je jeho odborný profil,“ řekl v Senátu. Třetím důvodem je podle prezidenta jeho zkušenost se soudem a ocenil, že zná fungování soudních institucí. „Tomáš Langášek posílí kontinuitu Ústavního soudu. Nakonec to byla také snaha přispět konzervativním soudcem,“ argumentoval Pavel.

Jiřího Přibáně ocenil, že kromě praxe z Čech má také zkušenosti ze zahraničí a zajímá se o obory blízké právu, jako je například filosofie nebo sociologie. Zároveň ocenil i jeho znalost zahraničního práva. „Právo vidí ze správě-teoretického nadhledu a vidí ho z různých právních soustav,“ uvedl Pavel.

„Prezident republiky mě navrhl, protože se domnívá, že mohu sloužit a pomoct republice,“ uvedl ve svém proslovu Langášek. Na pozici ústavního soudce chce mimo jiné udržovat ústavní paměť. Zdůraznil, že rozhodně nechce ve svém rozhodování brát ohled na jakékoli politické sympatie.

„V uplynulých týdnech jsem měl výjimečnou možnost potkávat se v klubech a diskutovat s vámi,“ řekl Přibáň. Dodal, že patří mezi právníky, kteří věří v ideály.

„Jediné, co bych si nedovolil ztratit a pozici bych odmítl, bylo štěstí mých nejbližších,“ uvedl. Hodnoty z akademické sféry chce v případě schválení přenést i do práva. Podle něj může na Ústavním soudě přispět hlavně pohledem právního filosofa, zkušeností s angloamerickým právem a dalšími mezinárodními zkušenostmi a kontakty v zahraničí.

Nominantům na ústavního soudce senátoři kladli otázky, které se týkaly jejich postojů. „Zakotvíte v ústavě, že je manželství svazkem muže a ženy?“ chopila se jako první slova senátorka Kovářová. Podle Langáška je to problematika především občanského, nikoli ústavního práva.

Senátorka Adéla Šípová upozornila na nedostatečný poměr žen a mužů na Ústavním soudě a vyzvala prezidenta, aby v příštím kole nominací myslel i na ženy, který je v českém soudnictví většina. „Považoval jsem ho za nedůstojné, aby na Ústavním soudě byla jen jedna žena. Zároveň jsem odpůrce jakýchkoli kvót. Koherence je ale podle něj důležitější než pestrost,“ reagoval Přibáň. S tím, že je potřeba více žen na Ústavním soudě, souhlasil i Langášek.

Dotazy na kandidáty kladla také senátorka Jitka Chalánková. Tu zajímalo, zda by nominanti byli pro zakotvení práva na hotovost do Ústavy.

Schopní a kompetentní, shodují se kluby

Schopnosti a praxi obou kandidátů ocenili také zástupci senátních klubů už před samotným jednáním. „Oba soudce považujeme za vysoce kvalitní a způsobilé. Oba kandidáti by svou praxí a zaměřením vhodně doplnili současné plénum ústavních soudců,“ řekl senátor z hnutí ANO Zdeněk Matušek.

S tím souhlasil i předseda klubu Starostové a nezávislí Jan Sobotka. „Pozvali jsme oba kandidáty na náš klub a vyzpovídali jsme je. Oba jsou velmi kvalitní. Kandidáti se vyjádřili i v tom, že si uvědomují, jakou mají ústavní soudci roli,“ uvedl. Vyzdvihl především práci Tomáše Langáška na Nejvyšším správním soudu. Na setkání klubu, které proběhlo v úterý, se Starostové zabývali také seznamem na státní vyznamenání. Ten hodlají podpořit.

Kandidáty si k debatě pozval také senátorský klub ODS a TOP 09. Diskuse s každým kandidátem probíhala přibližně půl hodiny. Podle předsedy klubu Zdeňka Nytry bude hlasování volné. „Jak to dopadne, opravdu nechci spekulovat,“ řekl dopoledne ještě před jednáním pléna.

Dodal, že někteří senátoři měli výhrady k Jiřímu Přibáňovi kvůli jeho publikačním aktivitám. „Otázka je, jestli toto je způsob, jak posuzovat ústavního soudce,“ okomentoval debatu.

Senát schvaloval také novely spisového zákona a zákona o obecních a regionálních úřednících. Podle návrhu programu měla horní parlamentní komora posuzovat sérii výročních zpráv nejrůznějších institucí. Senátní organizační výbor ale doporučil projednání řady z nich odložit, stejně jako zprávy o loňském vývoji EU a nebo informaci o nadcházejícím jednání Evropské rady, které se uskuteční koncem příštího týdne. Další schůze Senátu by se měla uskutečnit 10. července.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!