Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Senátoři Topolánkovi: O co jde?

Česko

Revolta v ODS? Spolustraníci se pustili do svého předsedy za sóloakci v Bruselu

Ústavní stížnost je podle skupiny senátorů ODS správná a mají na její podání právo.

Urážky svého stranického předsedy Mirka Topolánka shodně považují za nemístné. PRAHA Občanskodemokratičtí senátoři se bouří. Výroky, kterými je šéf strany Mirek Topolánek častoval v médiích, se jim vůbec nelíbí a za svou stížností na Lisabonskou smlouvu si stojí. Topolánek například v úterním rozhovoru pro LN řekl, že to, že senátoři ODS podali stížnost... není hra ODS.

Topolánkova kritika se na senátory snesla jako blesk z čistého nebe. Když se o ní ale dozvěděli, nestačili se divit.

Nejvíce se senátorů dotklo srovnání s vyloučeným poslancem za ODS Vlastimilem Tlustým, který na jaře pomohl svrhnout koaliční vládu. „Kdybych chtěl být stejně tvrdý, odpověděl bych, že Topolánek se chce stát nohsledem Barrosa a evropských bruselistů,“ reagoval senátor Jaroslav Kubera na způsob, jakým šéf ODS napadl jeho kolegu Jiřího Oberfalzera – Topolánek jej totiž nazval nohsledem Tlustého.

Uvnitř ODS je demokracie, můžeme mít různá stanoviska Právě muž, který za skupinu senátorů podal stížnost k Ústavnímu soudu, si ale z Topolánkových výroků hlavu nedělá. „Debaty na této úrovni se nechci zúčastnit. Fascinuje mě ale Topolánkův názorový oblouk,“ řekl LN Oberfalzer. Prý si ještě dobře vzpomíná na výhrady, které k hlubší integraci Evropské unie jeho předseda měl a jako řada ostatních senátorů teď nechápe, co má Topolánkovo vyjádření ve smyslu „buď Lisabon, nebo já“ znamenat.

„Asi se snaží vytvořit nátlak na ty neposlušné, kteří, jak řekl, hrají tu špinavou hru,“ myslí si Oberfalzer. Ostatní se ale přiklánějí spíš k tomu, že předsedovi ODS už vůbec nerozumí. „To, že podáme stížnost, věděl a byl s tím srozuměný. Vůbec nevím, o comu jde,“ komentoval Topolánkovu kritiku senátor Jiří Pospíšil.

Kvůli rozdílným názorům na Lisabonskou smlouvu se sešel i senátorský klub ODS. „Jednali jsme o tom a shodli jsme se, že u nás existuje jistá míra vnitřní demokracie zaujímat různá stanoviska k Lisabonské smlouvě,“ řekl LN senátor Pavel Čáslava. Topolánkovy výroky pak považuje „za velké nedorozumění“. Senátoři: Vše víme jen z médií To, aby je Topolánek omezoval, pak nechtějí připustit ani jeho kolegové. „Nejsem ani nohsledem prezidenta, ani Tlustého, ani Oberfalzera. Když ale slyším ty výhrůžky pana Barrosa, pana Sarkozyho a teď i Topolánka, je stížnost nepochybně správná,“ trvá na kroku senátorů Kubera. Z obchodního hlediska má pak podle něj teď Česká republika jako země, která dosud nepřijala Lisabonskou smlouvu, „úžasnou vyjednávací pozici“. A nic na tom nezmění ani fakt, že podle některých politiků může Česká republika přijít o eurokomisaře. „Kdyby Česko bylo bez komisaře Špidly, určitě bychom se z toho nezbláznili,“ řekl už v úterý Kubera.

Senátorům navíc vadí i způsob, jakým je Topolánek kritizoval. Jediné informace, které mají k dispozici, jsou totiž až zprostředkované – z médií. Předseda si na ně osobně čas nenašel. „Nemám jiné informace než z novin,“ popsal LN situaci Pospíšil. „Mrzí mě to. Bylo to pro nás překvapení. Neproběhla mezi námi žádná komunikace,“ postěžoval si jeho kolega senátor Pavel Čáslava.

Někteří občanskodemokratičtí senátoři, které LN oslovily, tak nechtěli ani Topolánkovým úterním výrokům uvěřit. „Má právo na svůj názor,“ komentovali postoj předsedy ODS například senátoři Petr Pakosta a Martin Bureš s tím, že konkrétní znění výroků neznají.

***

„Mrzí mě to. Bylo to pro nás překvapení. Neproběhla mezi námi žádná komunikace,“ postěžoval si na Topolánkovo chování senátor Čáslava

Autor: