Čtvrtek 11. července 2024, svátek má Olga
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Seznam levných léků děsí lékaře

Česko

Největší zdravotní pojišťovna začala lékařům radit, jaké léky mají předepisovat. Chce ušetřit

PRAHA Lékaři se obávají, jestli nejnovější projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nezhorší péči.

Zdravotní pojišťovny totiž hledají další možnosti, kde ušetřit. Už dlouho hlídají, kolik stojí léky, které daný lékař předepsal. Nově VZP začala lékařům dávat seznam doporučených levných léků a kontrolovat, jestli nepoužívají dražší.

„Kdyby se striktně užíval systém doporučených léků, může to snížit kvalitu léčby. Marná sláva, všechny léky neúčinkují stejně,“ varuje předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

Na aktuální přehledné informace o cenách a doplatcích léků se lékaři těší. I když někteří je už ve svých počítačích mají. Jenže se bojí, jak budou pojišťovny pokutovat lékaře, kteří vyberou nákladnější léky. S regulacemi chce pojišťovna začít příští rok, a jak přesně to bude dělat, se neví.

K čemu by přísné lpění na doporučených lécích mohlo vést? Například k častému střídání léků u chronických pacientů. Ceny i seznam se totiž mění.

„Když budu pokaždé psát léky podle pozitivního seznamu, mohou se měnit. Například účinná látka simvastatin na cholesterol má několik zástupců. Některé jsou, co se týká barviv a jiných látek, třísložkové, jiné dvanáctisložkové. Když je budou pacienti střídat, nejsem si jistý, že to všem bude dělat dobře,“ uvádí Jojko.

Jindy zase může být levnější, a tedy doporučený lék takový, který má menší sílu. Lékař tak bude motivován psát pacientům léky, kterých budou muset pacienti konzumovat víc tabletek.

V tom VZP problém nevidí. „Záleží vždy na lékaři, aby rozhodl na základě aktuálního zdravotního stavu pacienta, který léčivý přípravek je pro něj nejvhodnější. Tento projekt toto rozhodnutí jistě nemůže ovlivnit,“ říká mluvčí VZP Jiří Rod.

Jisté výhrady má ale i zástupce praktických lékařů. „Je otázka, jestli je to dobré pro naše pacienty. Ne vždy jde lékem z pozitivního listu nahradit zavedená léčba,“ upozorňuje Václav Šmatlák, předseda Sdružení praktických lékařů. Projekt praktikům nedoporučuje, ani od něj nezrazuje. „Říkáme lékařům, ať jsou opatrní,“ říká Šmatlák.

Podle něj je princip seznamů doporučených léků běžný. Lékař by ovšem měl mít vždy možnost vysvětlit, že předepsal drahé léky kvůli zdravotnímu prospěchu pacienta. Pak nemá dostat žádné srážky. Tak to mají lékaři dnes ve smlouvách. Ambulantní specialisté by také chtěli jistotu, že se bude seznam doporučených léků připravovat čistě. „Důležitá je otázka, jak VZP vnitřně zajistí, že tam nebude nikde ani píď korupce,“ říká Jojko. Podle Šmatláka už o tom byly pochybnosti v případě doporučeného seznamu od jiné, menší pojišťovny. „Na seznamu pracuje celá velká skupina lidí,“ namítá za VZP Rod.

Zástupci praktiků i ambulantních specialistů se shodují: problém by byl vyřešen, kdyby měly léky se stejnou léčivou látkou stanovenou stejnou úhradu ze zdravotního pojištění. To dnes v některých případech není. Za léčivo od jednoho výrobce platí pojišťovny víc než za prakticky stejné od jiného.

***

„Kdyby se striktně užíval systém doporučených léků, může to snížit kvalitu léčby.“

Autor: