Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav

jen za 89 Kč/měsíc

Slavia tlačila, Olomouc slavila

Fotbalisté Slavie v lize podruhé za sebou v Edenu prohráli, i když čtyřikrát nastřelili tyč

PRAHA Tým, který byl před několika dny vyrovnaným soupeřem silné Valencii, včera prohrál se soupeřem z dolní poloviny tabulky české ligy.

Výsledek se v Edenu mohl měnit snad každých pět minut, ale Slavia v něm nakonec byla horší a Olomouci podlehla 1:2. Ještě nedávno nedobytný stadion padl v lize podruhé v řadě.

„Nedokážu si to celé vysvětlit. Měli jsme jednoznačně vyhrát,“ krčil rameny slávistický kouč Karel Jarolím. Už po půlhodině včerejšího duelu stáli domácí před pořádně obtížnou výzvou – museli dohánět dvoubrankové manko.

Jarolím se zlobil „Pustili jsme soupeře do vedení a bylo nám to málo. Museli jsme mu dovolit vyhrávat ještě o gól víc,“ zlobil se po utkání Jarolím.

Vedení slavili Hanáci hned ve třetí minutě. Kapitán Marek Kaščák utekl po křídle, odcentroval na Hořavu, který míč usměrnil k tyči slávistické brány. Domácí zůstali jen uhranutě stát, jako by by nechápali, co se právě událo.

Došlo jim to záhy. Olomoučtí, kteří minulý týden vybojovali teprve druhé ligové vítězství v sezoně, přijeli do Vršovic pěkně nažhavení.

Přehlídka gólových šancí mohla začít. Ve 30. minutě Ordoš přeskočil ve vápně Suchého, hlavou posunul na Šultése, který zařídil, aby se míč vyhnul Vaniakovi a dokutálel do sítě.

„První půlhodinu jsme byli hodně aktivní a dokázali vstřelit dva góly. To rozhodlo,“ radoval se olomoucký trenér Zdeněk Psotka.

To už bylo pro všechny fotbalisty z Edenu příliš. Včetně Rudolfa Skácela. Slavia dokončila administrativní formality a konečně mohla v praxi předvést svoji nejnovější posilu. Po šesti letech strávených v zahraničí znovu oblékl záložník startující pod amatérským kontraktem sešívaný dres. „Skácel mě nezklamal, založil spoustu akcí a je vidět, že fotbal hrát umí,“ chválil navrátilce Jarolím.

Drtivý tlak vyrovnání nepřinesl Dlouho to vypadalo, že ani Skácelovy zkušenosti nepomohou. Slavia by spíš prolezla ouškem jehly, než našla efektivní způsob, jak proměnit alespoň jednu z dlouhé řady příležitostí. Po druhém olomouckém gólu se však hra okamžitě přehoupla na druhý konec hřiště a během čtyř minut dokázal Adam Hloušek snížit. Poutník slávistickou sestavou tentokrát zastával post útočníka a bezchybně využil nahrávku Suchého. „Kontaktní gól měl být opravdu důležitým momentem. V tu chvíli jsem začal věřit, že vývoj utkání dokážeme zvrátit,“ vyprávěl sklesle Jarolím.

Jenže druhá půle na porážce domácích nic nezměnila. Přitom tlak Slavie byl chvílemi drtivý. „Posledních patnáct minut jsme hodně chybovali. Slavia nás zamkla na vápně a nám nezbývalo nic jiného než se bránit. Můžeme děkovat jen štěstí, které nám v jiných zápasech tolik chybělo,“ oddechl si Psotka po infarktovém závěru.

Slávisté marně tlačili a neustále ostřelovali olomouckého brankáře Lovásika, dvakrát se trefili do tyče a dvakrát do břevna. „Bylo to úplné dobývání. Měli jsme spoustu šancí, ale asi jsme si vybrali smolný den,“ povídal Jarolím. Jeho týmu k vyrovnání nepomohlo ani oslabení soupeře, který hrál půl hodiny bez vyloučeného Kaščáka.

***

Slavia Praha 1 Sigma Olomouc 2

Branky: 34. Hloušek - 3. Hořava, 30. Šultes. Rozhodčí: Kovařík - Zlámal, Wilczek. ŽK: Vomáčka - Kaščák, Janotka, Dreksa, Škerle, Lovásik, Ordoš. ČK: 61. Kaščák. Diváci: 9159. Poločas: 1:2. Slavia: Vaniak - Čelůstka, Suchý, Vomáčka, Hubáček (46. Krajčík) - Grajciar (76. Vlček), Ragued, Belaid (70. Vasiljevič), Skácel - Naumov, Hloušek. Olomouc: Lovásik - Janotka, Dreksa, Škerle, Kaščák - Rossi, Ordoš, Hořava (87. Bajer), Onofrej - Šultes (68. Štěpán), Hubník (53. Petr).