Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slováci, nespěchejte s eurem

Česko

BRATISLAVA Během své včerejší návštěvy Bratislavy varoval český prezident Václav Klaus Slováky před unáhleností v přijímání eura, které má začít na Slovensku platit od příštího roku.

„Předpokládám, že slovenští ekonomové a politici udělali velmi dobré propočty a jsou přesvědčení o tom, že učinit takový krok je správné,“ prohlásil Klaus. Jeho slovenský protějšek Ivan Gašparovič kontroval poznámkou, že k rozhodování o přijetí eura je nezbytné politické odhodlání.

„Odvážnému štěstí přeje, pane prezidente,“ reagoval s úsměvem na skeptické Klausovy poznámky slovenský prezident.

„Když se skočí, musím vědět, kam dopadnu,“ ukončil krátkou slovní eurovýměnu český prezident. Ačkoliv svoje varování vyřkl během dvoudenní oficiální návštěvy Slovenska, Klaus zdůraznil, že se jedná o jeho vlastní hodnocení.

„Jako ekonom, ne jako prezident, si myslím, že je to příliš odvážný krok... ale je to na vás,“ prohlásil Václav Klaus.

Přestože vláda slovenského premiéra Roberta Fica a Národní banka Slovenska plánují zavést euro od začátku roku 2009, Slováci mají podle nejrůznějších průzkumů ke společné evropské měně poměrně zdrženlivý postoj. Václav Klaus v Bratislavě poznamenal, že Česká republika je v záležitosti budoucího přijetí eura opatrnější a uvědomuje si i výhody delšího zachování vlastní měny.

Česko původně odhadovalo, že se mu podaří zavést euro v roce 2012.

Aktualizovaný konvergenční program však se žádným datem nepočítal a guvernér centrální banky Zdeněk Tůma nedávno odhadl, že Česko by mohlo přijmout evropskou měnu v roce 2019.

Zdrženlivý postoj vyjádřil prezident Klaus i v diskusi o nové reformní smlouvě Evropské unie, kterou zástupci „sedmadvacítky“ schválili loni v prosinci a kterou nyní čeká ratifikace v obou národních parlamentech.

Klaus na adresu smlouvy pronesl několik kritických poznámek, například že otazníky podle něj budí přesun kompetencí z národních států do Bruselu či změny hlasovacího systému na většinový. Vyloučil však, že by bránil ratifikaci smlouvy v Česku, protože česká vláda se smlouvou souhlasila.

***

Klaus: „Jako ekonom, ne jako prezident, si myslím, že je to příliš odvážný krok...“

Autor: