Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slovensko bylo na straně Ruska. Proti radaru

Česko

BUKUREŠŤ/PRAHA Největší spojenec Ruska v jeho výhradách proti americkému radaru v Brdech? Slovensko. Přesně tak to vypadalo na summitu NATO v Bukurešti.

Protiamericky zaměřený slovenský premiér Robert Fico na summit nejel a dal přednost jednání s ruským premiérem Viktorem Zubkovem v Bratislavě. Prezident Ivan Gašparovič sice před odletem do Bukurešti ujišťoval, že Slovensko se proti americko-českému projektu nepostaví, na summitu to ale vypadalo zcela jinak.

„V podstatě jediný, kdo, z pro mě nepochopitelných důvodů, se do toho snažil vnést určitý zmatek, bylo Slovensko,“ řekl o bukurešťských jednáních o radaru v rozhovoru pro LN vicepremiér Alexandr Vondra. „Házelo do toho vidle asi čtyřiadvacet hodin jeden den, nemělo větší sílu. Proč to udělalo, já nevím. Bylo to v přímé návaznosti na vystoupení premiéra Fica v neděli v České televizi, jestli to bylo po nějaké domluvě s levicí v Praze, o tom se dá jenom spekulovat,“ pokračuje Vondra.

Ve zmiňovaném vystoupení v České televizi Fico přirovnal americkou základnu k sovětským okupačním vojskům po roce 1968 a vyzval Evropskou unii, aby se proti zvyšování vojenské přítomnosti USA v Evropě postavila.

Zcela po svém si pak slovenská delegace v Bukurešti vyložila závěry summitu NATO, které byly vůči americké protiraketové obraně vstřícné. Slovenský prezident Ivan Gašparovič tvrdil, že se aliance nechystá radar začlenit do budoucího protiraketového systému NATO.

Pokračování na straně 8

Dokončení ze strany 1

„Nepotvrdilo se na tomto summitu, že tyto základny budou ve spolupráci s aliancí,“ uvedl Gašparovič před novináři s tím, že vlastní alianční projekt se bude schvalovat až v roce 2009.

V závěrečném dokumentu summitu se přitom jasně říká: „Uznáváme proto podstatný příspěvek k ochraně spojenců před balistickými raketami s dlouhým doletem, který přinese plánované rozmístění amerických prostředků protiraketové obrany v Evropě.“ A v Gašparovičem zmíněném roce 2009 se podle závěrů summitu má zkoumat možnost vytvoření „komplexní architektury protiraketové obrany, tak aby pokryla území celé aliance a všechny obyvatele nechráněné systémem Spojených států“. Gašparovičovo vyjádření pro ČTK dementoval český velvyslanec v NATO Štefan Füle. „Neprojednává se, ani se nepřipravuje žádná varianta budoucí alianční protiraketové architektury, která by nepočítala s (americkým) radarem (v Česku),“ prohlásil Füle.

V pátek dopoledne pak slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš považoval za nutné tlumočit opakovanou hrozbu Ruska, že se na radar v Česku dál chystá mířit svými jadernými raketami. „Ruská strana to neustále opakuje,“ řekl podle ČTK Kubiš, který se v Bukurešti sešel s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Zatímco v Bukurešti oznámilo Česko a USA uzavření dohody o výstavbě protiraketovém radaru v Brdech, vyhlásili ruský premiér Viktor Zubkov a Robert Fico v Bratislavě dohodu o vybudování širokorozchodné železnice pro dopravu do Ruska.

Rozhovor s Alexandrem Vondrou čtěte v pondělním vydání LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!