Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slovníček pojmů

Česko

Denní (roční) chod meteorologického prvku: změna teplot, srážek, oblačnosti a větru během 24 hodin a během roku. V klimatologii se k popisu ročního chodu používá především průměrných charakteristik vypočtených z víceletých pozorovacích řad. Například u nás roční chod teploty má minimum v lednu a maximum v červenci, celkové množství ozonu má minimum v říjnu a maximum v dubnu.

Klimatologický normál: klimatologická charakteristika získaná z mnohaletých pozorování, zpravidla za 30 a více let. Nejčastěji je to dlouhodobý průměr meteorologického prvku stanovený tak, aby se eliminovaly krátkodobé výkyvy.

Odchylka od normálu a od průměru: odchylka aktuální hodnoty meteorologického prvku od dlouhodobé průměrné hodnoty pro dané místo a roční dobu. Souvisí s ročním chodem - například tatáž teplota 10 °C je v lednu silně nadnormální a v červenci podnormální, totéž celkové množství ozonu 320 DU je v dubnu podnormální a v září nadnormální. Odchylka od normálu může doplňovat, nikoli nahrazovat skutečné hodnoty.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!