Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slunce se dnes „schová“

Česko

Dnes bude možné pozorovat jev, kdy se Země, Měsíc a Slunce dostanou do přímky

PRAHA Na severu Kanady a Grónska, v sibiřské části Ruska, v západním Mongolsku a v Číně bude dnes možné sledovat jedinečný astronomický úkaz – úplné zatmění Slunce. České republice se sice takzvaný pás totality, kde je tento jev nejlépe pozorovatelný, vyhne, před polednem bude přesto sluneční kotouč nad jejím územím zakryt asi ze čtvrtiny.

K zatmění dochází v době, kdy se Země, Měsíc a Slunce dostanou do jedné přímky. Jelikož Měsíc je čtyřistakrát menší než Slunce, ale také čtyřistakrát blíž Zemi, zabírají tato tělesa při pohledu z naší planety stejnou plochu. Pokud se navíc odlišně nakloněné dráhy Země a jejího přirozeného satelitu protnou ve správnou chvíli, Měsíc zastíní Slunce, z něhož je v tento okamžik vidět jen část jeho atmosféry – koróna. Moment, kdy se na Zemi za dne úplně setmí, však netrvá dlouho, maximálně 7,5 minuty. Pás totality má navíc šířku jen kolem 190 kilometrů. Mimo něj je možné sledovat částečné zatmění, které dnes bude k vidění na severovýchodě severoamerického kontinentu a ve většině Evropy a Asie. V tomto případě platí, že čím blíže pásu totality místo leží, tím větší zatmění je možné sledovat. Speciální brýle nutností Úplné zatmění začne v 11.11 SELČ nad arktickými oblastmi Kanady a skončí v 13.21 SELČ nad východní Čínou. Nejdéle Měsíc Slunce zakryje nad severním Ruskem, kde zatmění potrvá dvě minuty 27 sekund. Jeho sledování však podle meteorologů může na mnoha místech narušit velká oblačnost.

Tento úkaz pokaždé přitáhne zájem milionů lidí, jež se snaží na vlastní oči pozorovat jev, který se v dané oblasti nemusí opakovat další stovky let.

Pro jeho sledování jsou však nutné speciální brýle nebo svářečské sklo, jinak hrozí poškození zraku. V České republice bylo před devíti lety k vidění téměř úplné zatmění.

Měsíční disk 11. srpna 1999 překryl Slunce až z 99 procent. Na to opravdu úplné si Češi budou muset počkat do 7. října 2135. Alespoň malou náhražkou pro ty, kteří nevyrazí do oblastí v pásu totality či nebudou zatmění sledovat na internetu, tak může být pozorování částečného zatmění.

To dnešní začne v Praze deset minut před 11. hodinou a jeho maximální fáze nastane v 11.40, kdy Měsíc Slunce zakryje přibližně z 24 procent. Poté se začne ze slunečního kotouče odsouvat, až ho ve 12.31 opustí úplně.

Doba a velikost zatmění se budou lišit v závislosti na místě pozorování. V Česku budou nejlepší podmínky na severu a východě země, kde se Měsíc do Slunce „zakousne“ až ze 26 procent, na jihu republiky bude zatmění naopak nejmenší, asi dvacetiprocentní.

Kdo ho nestihne letos, bude mít další příležitost za tři roky. Příští částečné zatmění Slunce bude možné v Česku sledovat 4. ledna 2011 v dopoledních hodinách, kdy měsíční kotouč zakryje shora zhruba 79 procent slunečního disku.

Nejdelší v tomto století Další úplné zatmění Slunce přijde příští rok 22. července a bude trvat nejdéle v současném století –- šest minut a 39 sekund. K vidění bude v Indii, Nepálu, Bangladéši, Barmě, v Číně a nad Tichým oceánem. Letos ale podobné „představení“ nabídne i Měsíc, jehož částečné zatmění se odehraje v noci z 16. na 17. srpna. Při pozorování z Česka jeho maximální fáze nastane ve 23.10, kdy zemský stín zakryje svého věčného souputníka z 81 procent.

***

Částečné zatmění Slunce 1. srpna 2008

Částečné zatmění nastane dnes v poledne. Z našich zeměpisných šířek bude mít velikost kolem 24 %, úplné bude pozorovatelné například ve východním Rusku, Mongolsku nebo v Číně. Nejdelší zatmění nastane na severu ruského území a potrvá 2 minuty 27 sekund.

Úplné zatmění je pozorovatelné tam, kam dopadne měsíční stín, částečné zatmění na místech, kam dopadne polostín

Autor: